Strój weselny

Usuwanie tatuażu – czy laser jest w stanie sobie z nim poradzić?

Wiele osób uważa, że tatuaż to ozdoba, która pozostaje na skórze do końca życia i jeśli przestanie się podobać, nic nie można z nią zrobić. Tymczasem istnieją metody, które umożliwiają całkowite usunięcie niechcianego tuszu spod skóry. Jak działa laserowe usuwanie tatuażu? Czy jest w stanie poradzić sobie z każdym rodzajem tatuażu?

Tatuaż – ozdoba niekoniecznie na całe życie

Nawet jeśli świadomie decydujemy się na wykonie tatuażu, może on po pewnym czasie przestać się nam podobać. Nie mamy też wpływu na to, jak będzie zachowywał się tatuaż pod wpływem czynników zewnętrznych. Niektóre rysunki po latach stają się wyblaknięte i rozmyte. Nie dziwi więc, że wiele osób chce poprawić lub całkowicie usunąć stary bądź nieudany tatuaż. Okazuje się, że większość tatuaży można usunąć w sposób mało inwazyjny przy pomocy technologii laserowej. Istnieją też inne metody usuwania tuszu spod skóry, jednak nie dają one tak dobrych rezultatów, jak laser.

Jak laser radzi sobie z usuwaniem tatuażu?

Laser pikosekundowy jest obecnie najnowocześniejszym i najskuteczniejszym urządzeniem do usuwania tatuażu – wyjaśniają specjaliści z warszawskiej Kliniki Miracki. Jego skuteczność wynika z krótkiego czasu trwania impulsu, dzięki czemu świetnie radzi sobie nie tylko z popularnymi kolorami (czarnym i granatowym), ale też z najtrudniejszymi barwnikami – żółtym i czerwonym.

Zabieg laserowego usuwania tatuażu przeprowadza lekarz medycyny estetycznej. Obszar skóry, na którym wykonywany jest zabieg, chłodzony jest zimnym powietrzem, a znieczulenie zwykle nie jest potrzebne. Laserowe usuwanie tatuażu polega na skierowaniu promienia lasera wprost na tatuaż. Konsekwencją jest rozbicie cząsteczek tuszu, które następnie wchłaniane są przez organizm na drodze naturalnych procesów metabolicznych. Dodatkowym efektem działania lasera pikosekundowego jest stymulacja skóry do produkcji kolagenu i elastyny – dzięki temu tkanka po zabiegu szybko się goi i regeneruje. Laser pikosekundowy nie powoduje termicznego uszkodzenia tkanek. Dzięki temu nawet po kilku zabiegach skóra pozostaje nienaruszona, a ryzyko powstania blizny jest minimalne.

Przeciwwskazania do laserowego usuwania tatuażu

Lasery są bardzo skuteczne w usuwaniu tuszu spod skóry, jednak istnieją rodzaje tatuaży, których nie są w stanie zlikwidować. Nawet laser pikosekundowy nie poradzi sobie z modnymi w ostatnim czasie tatuażami w kolorze białym. Problemy mogą pojawić się również wtedy, gdy tusz umiejscowiony jest zbyt głęboko lub znajduje się na różnych głębokościach. Tak się dzieje najczęściej w przypadku nieumiejętnie wykonanych tatuaży amatorskich. Istnieją też przyczyny zdrowotne, dla których laserowe usuwanie tatuażu jest przeciwwskazane, m.in.:

  • skłonność do powstawania bliznowców;
  • choroby tkanki łącznej;
  • aktywna choroba nowotworowa;
  • aktywne infekcje skórne w miejscu tatuażu;
  • świeża opalenizna;
  • zażywanie leków i ziół o działaniu światłouczulającym.

Jakie są efekty usuwania tatuażu laserem?

Zabieg laserowy daje szansę na pozbycie się tatuażu w ciągu zaledwie kilku sesji – o ich liczbie i częstotliwości decyduje lekarz. Niemal od razu po zabiegu (po ustąpieniu obrzęku i zaczerwienienia skóry) można zauważyć blaknięcie tatuażu. Z każdą sesją rysunek na skórze staje się coraz mniej wyraźny, aż w końcu znika całkowicie. Małe, czarne tatuaże można usunąć już po 2–3 sesjach. W przypadku dużych i głęboko umiejscowionych oraz kolorowych tatuaży cała kuracja może potrwać o wiele dłużej.

Więcej na temat laserowego usuwania tatuażu dowiesz się od specjalistów z Kliniki Miracki w Warszawie.

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.