Strój weselny

Jak wybrać obrączki ślubne?

Ślub i wesele to uroczystości, które nie tylko pod względem prawa i religii czynią z dwójki ludzi małżeństwo, ale także łączą ich duchową jednością. Już od starożytności elementem spalającym związek jest właśnie obrączka. Skoro pierścionek ślubny posiada tak wielkie znaczenie, tym bardziej musimy odpowiednio przemyśleć wybór najlepszego, co wcale nie jest takim łatwym zadaniem. Obecnie jubilerzy oferują tysiące modeli wykonanych z najróżniejszych tworzyw. Czym powinniśmy się kierować wybierając obrączkę ślubną? Na co zwrócić szczególną uwagę? Jak dobrać obrączkę, aby była dla nas idealna?

1. Obrączka we własnym stylu

Wiele obrączek posiada imponujące zdobienia, które cieszą oko, ale istnieją też bardzo proste i skromne modele. Opcji jest tak wiele, że każdy odnajdzie pierścionek, który przypadnie mu do gustu. Nie zawsze jednak to, co bardzo nam się spodoba, będzie najlepszym wyborem na życie. Planując ślub, zależy nam, aby każdy jego element był zachowany wymarzonym stylu. Chcemy, aby sala weselna, dekoracje oraz menu pasowały do siebie. Tak samo jest w tym przypadku. Obrączka musi reprezentować nasz własny styl.

Obrączka mysi pasować do nas do tego stopnia, aby noszenie jej było tak samo naturalne, jak oddychanie. Zanim udamy się do jubilera, warto zadać sobie kilka kluczowych pytań: Co noszę na co dzień? Czy lubię eleganckie ubrania, czy wolę postawić na wygodę? Czy moje życie jest aktywne czy spokojne? Jeśli nie jesteśmy przyzwyczajeni do noszenia biżuterii, źle dobrana obrączka będzie nam przeszkadzać. Zwolennicy klasyki oraz osoby ceniące wygodę, wybierają zazwyczaj spośród prostych, nierzucających się w oczy modeli. Dla tych bardziej romantycznych najtrafniejsze okazują się obrączki z delikatnymi zdobieniami, które są niezwykle subtelne i kobiece.

Osoby odważne i ceniące indywidualizm, dobierają niekonwencjonalne pierścionki, które często są robione na specjalne życzenie. Wiele osób samodzielnie projektuje obrączki, odwołując się do swoich wspomnień czy przeżyć. Gdy zapadnie już wstępna decyzja, zadajmy sobie pytanie, czy za 10, 20 lub 30 lat obrączka dalej będzie czymś, co będziemy nosić z dumą? Nie warto ulegać sezonowej modzie, nawet jeśli początkowo jesteśmy nią oczarowani.

Dużym udogodnieniem jest wybór obrączki dedykowanej z pierścionkiem zaręczynowym. W ten sposób tworzą idealna parę. Musimyzastanowić się, czy chcemy, aby obie obrączki były takie same, czy inne. Często pierścienie mężów są znacznie mniej ozdobne.

2. Kruszec na obrączki.

Kolejnym ważnym etapem jest wybór kruszcu, z którego zostaną wykonane obrączki ślubne. Należy uwzględnić jego trwałość, ciężar oraz cenę. Musimy pamiętać, że obrączka nie pełni wyłącznie roli ozdoby. Nie powinniśmy jej traktować jako kolejnej zdobyczy w szkatułce z biżuterią. Przed dokonaniem ostatecznej decyzji, powinniśmy wziąć pod uwagę nasz tryb życia. Obrączkę będziemy nosić w zarówno podczas pracy, jak i podczas ćwiczeń. Pierścień będzie nam towarzyszył tak samo zimą, co latem, musi więc znosić wysokie i niskie temperatury.

Asortyment oferowany przez salony jubilerskie jest bardzo szeroki. Można wyróżnić: obrączki z białego złota, różowego złota lub klasycznego żółtego złota. Innym równie popularnym wyborem są pierścionki ze srebra. Najczęściej wybierane jest żółte złoto o próbie 0,585, które nie tylko pięknie się prezentuje, ale również jest niezwykle trwałe. Obrączka nawet po latach nie traci blasku, a kruszec jest klasyczny i uniwersalny. Wśród najtrwalszych materiałów można wyróżnić platynę oraz tytan.

W ostatnich latach dużą popularnością cieszą się również obrączki dwukolorowe, które tworzone są z połączenia różnych metali. Są bardziej nowoczesne, designerskie oraz niekonwencjonalne. O wyborze często decyduje właśnie kolor, jaki ma kruszec na obrączki. Szersze obrączki są mniej podatne na odkształcenie od ich węższych odpowiedników. W ostatnich latach coraz bardziej popularne są obrączki z kamieniami szlachetnymi. Ze względu na trwałość, piękno oraz symbolikę najczęściej wybierane są diamenty. Tego typu pierścionki zdecydowanie są wyróżniają, a brylant pięknie mieni się zarówno w świetle reflektorów sali weselnej, jak i w każdym kolejnym dniu naszego życia.

3. Rozmiar obrączki

Obrączki to biżuteria, którą nosi się codziennie podczas wykonywania różnych czynności. Często zapominamy, że w ogóle pierścionek jest na palcu, ponieważ szybko się do niego przyzwyczajamy. Śpimy w nim, prowadzimy samochód, gotujemy, robimy pranie czy sprzątamy. Jest wiele sytuacji, w których możemy po prostu go zgubić. Unikniemy tego, jeśli dobierzemy odpowiedni rozmiar obrączki.

Obrączki powinny przechodzić z niewielkim oporem przez staw palca i swobodnie spoczywać u jego nasady. Nie mogą być zbyt ciasne, ponieważ dłonie mogą puchnąć w różnych okolicznościach. Jak dobrać rozmiar pierścionka? Najlepszym sposobem, aby zmierzyć rozmiar pierścionka jest udanie się do jubilera i poproszenie o zebranie pomiaru palca za pomocą specjalnych pierścieni. Można to także zrobić w domu, licząc średnicę innego pierścionka. Istnieje również domowy sposób, jak zmierzyć rozmiar pierścionka, który wykorzystuje zwykłą nitkę. Należy jednak pamiętać, że występują trzy różne miary: Europejska, Brytyjska, Amerykańska. Najczęściej wybierane obrączki mieszczą się w przedziale 3-6 mm. Droższe i tym samym mniej popularne modele mają od 7 mm do 10 mm.

4. Profilowanie obrączki

Ślubne przygotowania wywołują ogromny stres. Musimy zarezerwować miejsca noclegowe lub zapewnić transport gości. W ferworze planowania wesela, Młode Pary często zapominają o wielu istotnych szczegółach. Jeśli jednak się pospieszymy i podejmiemy decyzję zbyt pochopnie, później możemy tego żałować. W wyborze obrączek niezwykle ważne jest ich profilowanie. Muszą być dokładnie dopasowane, szczególnie po wewnętrznych krawędziach, aby ułatwić noszenie. Profilowanie obrączki może  obejmować profil zaokrąglony, płaski, płaski fazowany lub wklęsły. Każdy z nich wpływa na wygląd, kształt oraz komfort noszenia pierścionku.

Poszukiwania i przygotowywanie obrączek powinniśmy zacząć minimum 3 miesiące przed datą wesela. Unikatowe modele wykonywane są na zamówienie, a czas ich realizacji wynosi blisko miesiąc. Warto mieć na uwadze, że proces grawerowania często ulega przedłożeniu. Jeśli nie pomyślimy o tym wcześniej, możemy doznać zbędnego stresu. Personalizacja obrączek w formie grawerowania nadaje im unikatowy charakter. Małżonkowie mogą mieć pewność, że ich biżuteria jest jedyna w swoim rodzaju. Grawerowanie pozwala także przekazać drugiej osobie pewną myśl, ideę czy uczucia, które chcemy, aby pozostały z nią do końca życia.

Grawer można wykonać na stronie wewnętrznej lub zewnętrznej. Może to być data poznania się zakochanych, data ślubu lub imiona nowożeńców. Najczęściej grawer obrączki znajduje się po jej wewnętrznej stronie. Bardzo często jest to cytat bądź ważna sentencja. Pomysłowym jest podzielenie zdania na pół i umieszczenie na obydwu obrączkach. Wtedy tylko połączone, tworzą całość. Warto bardzo mocno zastanowić się nad wyborem, ponieważ wszelkie późniejsze poprawki grawerowanych obrączek są trudniejsze, droższe i bardziej czasochłonne.

Obrączka jest symbolem związku i fizycznym dowodem przysięgi małżeńskiej. Ma przypominać, że ślubowaliśmy ukochanemu bądź ukochanej „miłość, wierność i uczciwość małżeńską”. Dzięki niej w ciężkich chwilach nie czujemy się samotni. Obrazuję siłę uczucia, jakim obdarowaliśmy drugą osobę. Nie jest zwykłą biżuterią, dlatego należy przyłożyć szczególną uwagę do doboru odpowiedniego pierścionka.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.