Dekoracje weselne,  Motyw weselny,  Sala weselna,  Strój weselny

Symbolika kwiatów ślubnych

Kwiaty na weselach pojawiały się w dawnych czasach i pojawiają po dziś dzień podczas przyjęć na całym świecie, niezależnie od tradycji. Nic dziwnego, bowiem od zawsze kojarzy się z kobiecością, subtelnością i miłością. Stały się najczęściej wręczanym prezentem niemal na każdą okazję, co jednak oznaczają i jaki niosą przekaz? 

Kwiaty posiadają tak wielkie znaczenie podczas wesela, że doczekały się nawet własnych zwyczajów, jak choćby rzucanie bukietem w celu wyłonienia pośród panien następnej Panny Młodej. Dobór kwiatów w bukiecie nie jest jednak przypadkowy. Choć ich kolory powinny oddawać całą koncepcję wesela, jednocześnie posiadają swój własny język, zwany językiem kwiatów i niosą swoje własne przesłanie. Warto więc wsłuchać się w ich cichy szept, aby pomogły nam uczynić dzień ślubu wydarzeniem magicznym, wieloznacznym oraz posiadającym głębokie, wyjątkowe znaczenie.

Współczesna mowa kwiatów

Kwiaciarze doskonale wiedzą, iż nie ma lepszego sposobu na wyrażenie uczuć niż kwiaty. Pozwalają nam przekazać to, czego często nie jesteśmy w stanie powiedzieć za pomocą słów. Korzystamy z bukietów, gdy chcemy komuś pogratulować, życzyć zdrowia, pomyślności, dobrobytu, a także… aby zwyczajnie pokazać, że dana osoba jest dla nas kimś ważnym. Dzieci obdarowują nimi rodziców oraz nauczycieli. Zakochani wręczają je swoim wybrankom. Kwiaty są także tradycyjnym prezentem dla świeżo upieczonych mam czy młodych, których udało się urządzić własne mieszkanie. Właśnie dlatego są tak uniwersalne i mają tak wielką moc!

Do wyrażania uczuć od dawna ludzkość wykorzystuje symbolikę kwiatów. Oczywiście, nie jest to wiedza tajemna i choć nie musimy traktować jej dosłownie, zależnie od kultury i języka, wyewoluowała w coś na co warto zwrócić uwagę, aby przypadkiem nie zapeszyć albo nie zaliczyć nieprzyjemnej wpadki. 😉

Chociaż kwiaty wybiera się zależnie od okazji, nastroju, upodobań naszych oraz osób, które mają być nimi obdarowani, od dobrej florystyki można dowiedzieć się, co za pomocą kwiatów możemy powiedzieć lub jak możemy uniknąć sytuacji niezręcznych. Dodać trzeba, że symbolika kwiatów nie jest wymysłem nowoczesności, ale przez stulecia utrwalała się w zbiorowej świadomości całych społeczeństw. Łączy się z mitologią, ludowymi podaniami oraz legendami, które dziś już mogą być nieczytelne, ale wciąż panują pewne zasady wręczania kwiatowych kompozycji.

Leksykon kwiatów

Nie ma potrzeby dokładnie omawiać znaczenia wszystkich kwiatów i roślin ani zagłębiać się w ich wielowiekową historię. Warto jednak zatrzymać się przy aktualnych trendach weselnych, aby wybrać kwiaty o największym potencjale, które jasno i niepodważalnie podkreślają nasze u czucia.

Przekładając język kwiatów na nasz własny, warto jednak pamiętać, że popularne gatunki posiadają często bardzo rozbudowaną symbolikę, która może w pewnych źródłach nieznacznie się różnić. Należy wtedy wyciągnąć ogólną koncepcję, najbardziej powszechny przekaz oraz na nim skupić swoją uwagę.

Przede wszystkim, symbolika kwiatów jest bardzo romantyczna i poetycka, ale wciąż należy zostawić w niej pewne pole dla własnej wyobraźni i interpretacji, nie odczytując wszystkiego dosłownie, dokładnie tak samo jak w przypadku wróżenia z fusów czy wypatrywania swej przyszłości w gwiazdach. 🙂

CHRYZANTEMA – w naszej kulturze „obdarowuje się” nimi zmarłych, ale w ogólnej tradycji znaczenie tych kwiatów jest bardzo optymistyczne. Czerwone wyrażają miłość, różowe oddanie, a żółte oznaczają, że myśli o obdarowywanej osobie

EUKALIPTUS – oznacza ochronę i bezpieczeństwo

FIOŁEK – czyli niewinna miłość i prosta radość

FIOŁEK ALPEJSKI – smutek z powodu zapomnienia, często kojarzony z niespełnioną miłością

FREZJA – związana jest z uczuciem uznania i szacunku, ale może być także zaproszeniem do flirtu

HIACYNT BIAŁY – oznacza sympatię, zarówno związaną z przyjaźnią, jak i głębszymi uczuciami

HIACYNT BŁĘKITNY – symbol stałości

HIACYNT ŻÓŁTY – oznacza szczęście w miłości

GOŹDZIK BIAŁY – czyli niewinność

GOŹDZIK CZERWONY – podziw

GOŹDZIK RÓŻOWY – pokazuje, że pamiętamy o obdarowanej osobie

GOŹDZIK ŻÓŁTY – warto uważać, gdyż oznacza pogardę

IRYS FIOLETOWY – symbol pamięci

IRYS NIEBIESKI – raczej obrazuje chłód i oziębłość

JAŚMIN – oznacza wdzięczność, dlatego jest świetnym (choć niedocenionym) prezentem

KONWALIA – delikatność, nieśmiałość, uznanie dla piękna

LEWKONIA – określa piękno

LILAK, czyli BEZ – pierwsza miłość

LILIA – niewinność, czystość, ale także poważne zamiary oraz życzenie komuś najlepszego

NIEZAPOMINAJKA – oznacza chęć nawiązania głębszych relacji z obdarowaną osobą

OPUNCJA – fascynacja oraz zachwyt

PAPROĆ – jest symbolem dostatku

PASSIFLORA – odnosi się do wiary w coś lub kogoś

PSZENICA – oznacza, że nic nam nie będzie brakować

RÓŻA BIAŁA – podziękowanie i szacunek, a jednocześnie pewna skromność, niewinność, czasem odnosi się pierwszej miłości

RÓŻA BŁĘKITNA – oznacza wierność

RÓŻA CZERWONA – najstarszy i najbardziej znany symbol miłości, głębokiej, pasjonującej i romatycznej

RÓŻA RÓŻOWA – zaufanie, przyjaźń, szczęście, wdzięczność oraz podziękowanie

RÓŻA ŻÓŁTA – raczej określa złe uczucia, takie jak zdrada lub zazdrość

RUSKUS – odnosi się do zdrowia i dobrego samopoczucia

SŁONECZNIK – tak samo jak słońce, oznacza radość i optymizm

STORCZYK – określa pewną doskonałość, zmysłowość, fascynację i podziw

SZAŁWIA – zdrowie, ale także dobre życie

TULIPAN CZERWONY – podobnie jak czerwona róża jest tradycyjnym symbolem miłości

TULIPAN ŻÓŁTY – często oznacza, że miłość dobiega końca 🙁

ŻONKIL – symbol zazdrości lub nieodwzajemnionej miłości

Poszczególne kolory również mają ustalone znaczenie, jednak po połączeniu różnych barw zyskują odmienny charakter. Na przykład kwiaty żółte w połączeniu z czerwonymi mają pozytywny przekaz, bowiem określają radość, podekscytowanie i optymistyczne patrzenie w przyszłość. Dlatego kolory o energetycznym charakterze kojarzą się z latem lub wiosną, młodością, żywotnością, szczęściem oraz ogólnym zadowoleniem z życia. Natomiast biel lub błękit raczej kojarzą się ze stonowaniem, spokojem i elegancją.

Znaczenie podstawowych kolorów:

  • BIAŁY – delikatność, wdzięk, niewinność, szlachetność
  • NIEBIESKI – wierność, stałość
  • ZIELONY – nadzieja, szczęście, nieśmiertelność
  • POMARAŃCZOWY – kreatywność, aktywność, młodość
  • ŻÓŁTY – niespełniona miłość, zazdrość
  • CZERWONY – namiętność, miłość
  • RÓŻOWY – sympatia, przyjaźń
  • FIOLET – smutek, żal

Wręczanie kwiatów posiada swoje własne zasady savoir vivre, które warto znać, aby zawsze nasze zachowanie pasowało do okoliczności i nie powodowało niezręcznych sytuacji. Przyjęło się na przykład, że liczba kwiatów w bukiecie powinna być nieparzysta, ale nie dotyczy to bukietów na daną rocznicę. Kwiaty należy zawsze wręczać łodygami w dół. Przed daniem komuś pachnącego prezentu, należy zdjąć opakowanie. Wyjątkiem są sytuacje, w których znajdujemy się na zewnątrz, wieje lub pada i pogoda ogólnie mogłaby uszkodzić kwiaty.

Bukiet powinno wręczać się w stronę prawej ręki obdarowywanej osoby. Jeśli zaś to my otrzymaliśmy kwiaty, w dobrym tonie jest od razu ustawić je w widocznym miejscu, aby okazać swoją wdzięczność. Dlatego też w przypadku bukietów z wesela, warto je wystawić na pokaz podczas trwania uroczystości.

Wiele osób praktykuje wręczanie kwiatów doniczkowych ze względu na praktyczność. Takie rośliny zdecydowanie dłużej będą zdobić nasz dom, jednak warto pamiętać, że w tym wszystkim to uczucia są bezcenne. I to one są tak naprawdę najważniejsze, a każdy kwiat, prezent czy nawet największy diament są tylko ich dopełniłem.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.