Atrakcje weselne,  Dekoracje weselne,  Sala weselna

W Krainie Lodu, czyli rzeźby lodowe na weselu

Na udane wesele składa się wiele czynników – syte jedzenie, dobre trunki, zmysłowa oprawa muzyczna, dekoracje… no właśnie – dekoracje. Ale jakie? Ich dobór może przysporzyć odrobiny zmartwień, bo przecież każdy z nas pragnie, aby planowane wesele przyjęło upragnioną, najpiękniejszą formę z możliwych i zapadło w pamięć naszą oraz weselników jako przeżycie wyjątkowe i godne wspominek po latach. A w drodze ku perfekcji niewątpliwie mogą wspomóc nas właśnie dekoracje. Najczęściej kwiatowe, często dostosowane do motywu przewodniego, dobrze komponujące się z preferowaną gamą barw. Rzadziej atrakcje lodowe – choć widać, że kunsztowne rzeźby coraz bardziej zyskują w Polsce na popularności. Czy zatem nasza sala weselna będzie odpowiednim miejscem na tego typu dodatki? I co właściwie powinniśmy o nich wiedzieć?

 

Rzeźby lodowe jako wdzięczne dekoracje

Atutem lodowych kompozycji jest to, że mogą one przyjąć tak naprawdę każdą formę, jaką sobie zażyczymy. Duże, średnie, małe, symetryczne czy fikuśne kształty – granice wyznacza tu przede wszystkim nasza wyobraźnia oraz talent i otwartość rzeźbiarza. Istnieją jednak pewne „klasyki gatunku”, które zdominowały weselne sale. Popularnością cieszą się głównie łabędzie, serca, anioły czy gołębie, czyli rozpowszechnione symbole miłości i romantyzmu, z których urokiem trudno się spierać.

Pamiętajmy jednak o możliwościach, jakie daje rzeźbiarzowi bryła lodu, bowiem w uzdolnionych rękach może przyjąć ona najbardziej wymyślne oblicze i uświetnić np. przyjęcie z tematyką przewodnią, przeobrażając się w część fantastycznej scenografii ślubnej. Cudowny efekt daje również wzbogacenie rzeźby o elementy umiejscowione wewnątrz niej, co znajduje zwykle zastosowanie w zestawieniu z kwiatami. Takie rozwiązanie wraz z barwnym podświetleniem lodu gwarantuje piękne wrażenia wizualne!

 

Od praktycznej strony

O czysto dekoracyjnej formie rzeźb lodowych wiemy zapewne wszyscy, ale nie każdy zetknął się z pomysłem na ich praktyczne użycie. A mogą one doskonale sprawdzić się jako stojaki na alkohol, w których spokojnie schłodzimy każdy wysokoprocentowy trunek czy też jako nalewaki bądź misy i podstawki pod desery. Lód jest na tyle wdzięcznym i solidnym materiałem, że problemu nie stanowi również wykorzystanie go jako budulca wyjątkowych mebli, które mogą stanąć w naszej sali weselnej – w tym stołów, foteli czy nawet kanap.

Jedną z bardziej użytecznych, rzeźbionych atrakcji jest bar, który zaciekawi naszych gości weselnych od pierwszej chwili, bowiem wszystko w nim może być zrobione z lodu. Jego rola nie kończy się jednak na zwykłej ciekawostce, bo z powodzeniem zdolny jest zastąpić tradycyjną przestrzeń barową – szczególnie, jeżeli zdecydujemy się na zaopatrzenie go we wspomniane lodowe nalewaki czy kieliszki do drinków.

 

A może Ice Show?

Pokazy rzeźbienia w lodzie robią prawdziwą furorę na każdym wydarzeniu, na którym podejmie się decyzję o włączeniu ich do programu atrakcji. Trudno się dziwić, gdyż to występy niesamowicie spektakularne i przyjemne dla oka, do tego wzbogacone o dodatkowe efekty specjalne. Widowisku towarzyszy najczęściej oprawa świetlna, sztuczny dym oraz sztuka pirotechniki. Przyjemność ta trwa zwykle ok. 15 minut. Zaledwie i aż kwadrans, bo ten wspaniały widok może pozostać w naszej pamięci jeszcze na długi czas.

 

Czego się boimy?

Możliwe, że patrząc na imponujące rzeźby czujemy zachwyt, a przez głowę przelatuje nam wizja, jak pięknie wyglądałyby one na naszej sali weselnej. Coś nas jednak wstrzymuje, bo czy nie jest to nieco problematyczna dekoracja? Owszem – lód, jak wszyscy wiemy, topi się. Następuje to jednak znacznie później niż myślimy. Większe figury są zdolne do utrzymania nienaruszonej formy nawet do 2 dni w standardowej temperaturze pokojowej. Za sprawą specjalnego procesu mrożenia, odpowiednim miejscem dla lodowych atrakcji będzie zarówno klimatyzowane pomieszczenie, jak i ogród zimowy czy letni, bowiem wbrew pozorom jest to forma dekoracji adekwatna o każdej porze roku. Ważne jest jednak, aby pojawiła się na przyjęciu chwilę przed rozpoczęciem zabawy.

Co więcej, rzeźby instalowane są w specjalnych kuwetach gromadzących wodę. Nie grozi nam zatem żadna powódź, gdyż raz na jakiś czas wystarczy pozbyć się wody zebranej w zbiorniku, nad czym pieczę obejmuje zazwyczaj obsługa domu weselnego.

Tak naprawdę jedyną kwestią wymagającą dłuższego zastanowienia jest budżet. Atrakcje lodowe nie należą do najtańszych przyjemności – Ice Bar to cena ok. 1000 złotych, zaś jedna średnich rozmiarów figura oscyluje w granicach połowy tej stawki. Do tego należy doliczyć jeszcze koszt transportu wymagającego specjalnych warunków zapobiegających uszkodzeniu rzeźby.

Czy lodowe kompozycje są więc dobrym pomysłem na wesele? O ile tylko kwestia finansowa nie stanowi dla nas problemu, a sama forma dekoracji współgra z zaplanowaną wizją przyjęcia, to jak najbardziej. Choć ulotne, lodowe ozdoby stanowią atrakcję niezwykle imponującą, wytworną i romantyczną zarazem, a do tego nadal spotykaną raczej niezbyt często , co tylko wzmocni ich spektakularny efekt. Co więcej, wyjdą wspaniale na pamiątkowych zdjęciach – a na nich, całe szczęście, temperatura im niestraszna.