Miejsce na wesele,  Organizacja wesela,  Sala weselna

Rynek obiektów weselnych w Polsce 2018

Przeanalizowanie sytuacji obiektów weselnych w Polsce w 2018 roku przyniosło wiele wartościowych wzniosów dla organizatorów wesel oraz właścicieli sal weselnych. Raport opisuje zagadnienia dotyczące aktualnej polityki cenowej, oczekiwań gości oraz działań marketingowych prowadzonych przez obiekty weselne. Zapoznanie się z raportem umożliwia lepsze dopasowanie ofert do potrzeb Młodych Par oraz wskazuje najlepsze kroki ku poprawie swojej pozycji na rynku.

W badaniu rynku obiektów weselnych w Polsce brały udział głównie lokalizacje z województwa mazowieckiego i małopolskiego (po 21,30%), dolnośląskiego (13, 89%), pomorskiego i wielkopolskiego (po 11,11%). Praktycznie połowa zapytanych obiektów to hotele i restauracje hotelowe (42, 59%). Pozostałymi ankietowanymi były domy weselne (16,6%),  zamki, pałace, dworki (12,04%), indywidualne restauracje (11,11%) oraz pozostałe obiekty z salami weselnymi (12,96%).

Wnioski dotyczące zapotrzebowania na sale weselne

Niemal połowa ankietowanych zadeklarowała, że dysponuje salą weselną o pojemności od 101 do 150 osób. Niecałe 15% rynku zajmują obiekty mogące pomieścić większą liczbę gości. W Polsce najmniej jest lokali oferujących wesela poniżej 100 uczestników.

Pary Młode najchętniej pytają o miejsca noclegowe. W odpowiedzi otrzymują ofertę dla maksymalnie 50 bądź 100 gości. Podsumowując, połowę rynku weselnego zajmują obiekty małe i średnie, które mogą zakwaterować do 100 gości oraz posiadają salę weselną dla 150 osób. To one także najlepiej wpisują się w potrzeby przyszłych małżeństw. 

Czego szukają Pary Młode?

Młode Pary poszukujące miejsca na wesele przede wszystkim biorą pod uwagę jego cenę, wygląd oraz lokalizację. Podczas przeglądania ofert najczęściej wyłaniają się pytania dotyczące specjalnych rabatów na chociażby apartament dla nowożeńców lub dekorację sali weselnej. Mniejsze znaczenie mają natomiast atrakcje dodatkowe, takie jak fireshow czy foto-budka.

Aby zyskać nowych klientów, obiekty wesele powinny więc kłaść największy nacisk na promocję swoich naturalnych walorów, w tym marki lokalnej. Obiekty biorące udział w ankiecie zadekretowały zwiększenie środków na reklamę w najbliższych latach, widząc największy potencjał w internetowych narzędziach promocyjnych.

Według raportu o stanie rynków obiektów weselnych w 2018 roku Młode Pary najchętniej korzystały z portali:

Szczegółowy raport możecie sprawdzić tutaj:

Rynek obiektów weselnych w Polsce 2018

One Comment

  • Julia M.

    My w tym roku nie mogliśmy znaleźć sali na rok przyszły. Teraz, gdy jest taki popyt na sale weselne (te dobre) to ślub trzeba planować z o wiele większym wyprzedzeniem.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.