Atrakcje weselne,  Ciasto na wesele,  Organizacja wesela,  Tort weselny,  Usługi weselne

Co zamiast tortu weselnego?

Podczas przyjęcia weselnego jest kilka stałych elementów, których goście mogą się spodziewać praktycznie na każdej tego typu uroczystości. Tymi elementami są na pewno pierwszy taniec, tort weselny i oczepiny. Zdarzają się również takie atrakcje, jak pieczone prosie, pokaz fajerwerków, fire show czy sesja zdjęciowa ze sztucznymi ogniami (są to jednak rzeczy, na które część par się decyduje, a część nie). Jesteśmy na pewno w stanie wyobrazić sobie wesele bez pokazu fajerwerków, ale wesele bez tortu? Nie za bardzo… A jednak nie wszystkie Pary Młode na ten tort się decydują, ale zawsze jest „coś zamiast tortu”.

Co jeśli nie chcesz tortu weselnego?

Ludzie dzielą się na osoby, które kochają torty i te, które nienawidzą (no może przesadziliśmy – które tolerują, ale nie przepadają). Wiele osób, mimo że tortów nie lubi, to i tak zamawia je na swoje wesele, bo przecież „jak to tak bez tortu na weselu może być?”. Goście przecież czekają na tę chwilę, zastanawiają się nad jego smakiem, nad jego wyglądem i piosenką, do której na sale weselną wjedzie upragniony tort. Jeśli Narzeczeni nie lubią tej formy ciasta lub chcą zaskoczyć czymś swoich gości i sprawić, że ich wesele będzie inne niż wszystkie, mogą się zdecydować na inną formę efektownie podanych słodkości lub… nawet nie-słodkości 🙂

Alternatywy dla tortu weselnego

Przed wyborem tortu weselnego lub jego alternatywy, warto dowiedzieć się u właściciela obiektu, w którym organizujemy wesele, czy tort nie jest w cenie menu weselnego. Jeśli jest i nie można z niego zrezygnować, to niestety nic z tym nie zrobimy. Często jest tak w przypadku, gdy organizujemy wesele w restauracji. Oczywiście można podać i tort, i naszą alternatywę – są to jednak dodatkowe pieniądze, a wszyscy wiemy, że budżet weselny nie jest z gumy 🙄

Jeśli jednak Wasz dom bankietowy nie oferuje takiej usługi, to możecie poszaleć! Jeśli zadaliście sobie kiedyś pytanie: co zamiast tortu na wesele?, to koniecznie czytajcie dalej!

Muffinki

Kto nie kocha słodkich babeczek z niespodzianką w środku? No kto? Mogą być z jasnego lub ciemnego ciasta, z owocem w środku lub z kremem. Do wyboru, do koloru. Można zrobić wieżę z takich babeczek, która kształtem będzie przypominać tort. Muffinki ułożone na kilku piętrach patery mogą być w tym samym kolorze lub różnić się w zależności od piętra. Tort weselny z babeczkami na pewno spodoba się gościom – każdy może podejść i wziąć sobie po prostu babeczkę w rękę, nie potrzebując do tego zabierać talerza. Przy takim babeczkowym torcie łatwo obliczyć ilość – potrzebujemy tyle muffinek, ile jest osób na weselu plus osób z obsługi na sali bankietowej.

Pączki

My wprawdzie jesteśmy z tych osób, które pączki same kupują tylko w Tłusty Czwartek, ale jeśli ktoś nas poczęstuje, to nigdy nie odmawiamy! Rodzajów pączków jest chyba jeszcze więcej niż muffinek – różne wnętrza, różne polewy czy dodatki. Znajdą się miłośnicy klasycznych pączków z marmoladą z róży i polane lukrem, ale również ci, którzy w piekarniach poszukują bardziej wyszukanych smaków, jak pączki z kremem pistacjowym czy takie z nadzieniem o smaku słodki karmel. Kolorowe lub mniej kolorowe pączki gustownie ułożone w kształcie tortu będą również wyjątkową atrakcją, której goście się nie spodziewają. Możemy wybrać tort weselny z pączków tradycyjnych lub tort weselny z donatami (amerykańskim odpowiednikiem).

Makaroniki

Tort weselny z makaronikami nie oznacza wcale, że każecie swoim gościom ubranym w szykowne kreacje wcinać spaghetti z sosem bolognese 🙂 Makaroniki to rodzaj ciasta powstałego z mąki migdałowej, białek i cukru pudru. Małe ciasteczka przecina się na pół i nadziewa różnymi pysznymi kremami. Ciężko im się oprzeć! Atutem tortu weselnego z makaroników jest to, że można poszaleć z kolorami. Makaroniki mogą występować w różnych kolorach, więc łatwo dopasować je do dekoracji sali weselnej. Ciekawym pomysłem jest wyeksponowanie ich w taki sposób, by uzyskać tzw. efekt ombre, czyli przenikających się kolorów.

Monoporcje

Pewnie ostatnio często spotykacie się na weselach i innych przyjęciach organizowanych w eleganckich miejscach z tzw. monoporcjami. Mogą one występować w formie wytrawnej, czyli tzw. finger food lub w formie słodkiej, w postaci mini deserków w małych plastikowych lub szklanych naczyniach. Pięknie wyglądają w tzw. candy barze na weselu (może zainteresują Was też Najlepsze pomysły na stoły tematyczne).

Mogą też cudownie prezentować się właśnie w formie tortu weselnego z monoporcji. Ale na jakie „mini deserki” postawić? Mogą to być różnego rodzaju panna cotty, tiramisu, mini bezy pavlovej. Monodeserem może być też porcja owoców z bitą śmietaną czy mus czekoladowy. Dobrze postawić na kilka rodzajów, by goście mieli wybór. Gorzej, jeśli goście będą mieli ochotę na wszystkie rodzaje – warto zadbać, by monoporcji było więcej niż osób (tak na wszelki wypadek 😉).

Pizza

Podaliśmy kilka słodkich alternatyw tortu na wesele, ale co byście powiedzieli na tort weselny z pizzy? No co, ciasto zamiast tortu nie musi być przecież słodkie, może być z dodatkiem oliwy, sosu pomidorowego i salami – a co! 😄 Pizza zamiast tortu weselnego może być dosyć kontrowersyjna, ale jeśli nie zważacie na to „co ludzie powiedzą” i kochacie ten włoski placek, to do dzieła! Gwarantujemy, że goście będą zaskoczeni, a wręcz zszokowani, ale także… w dużej mierze zadowoleni. Mało jest osób na świecie, które pizzy nie lubią. Niektórzy goście nie jedzą ciasta na weselu, ponieważ słodkie nie pasuje im do wódki czy innych alkoholi. Kawałek ciepłej pizzy z różnymi dodatkami na pewno będzie dla nich miłą odskocznią od tradycyjnych łakoci.

Inne powody, dla których warto wybrać alternatywę dla tortu na wesele.

Makaroniki, pączki czy babeczki zamiast tortu weselnego będą nie tylko czymś, co wyróżni Wasze wesele, ale również w wielu przypadkach bardzo praktyczne. Jeśli organizujecie np. wesele w pensjonacie, który raczej jest małym obiektem, to jest duża szansa, że posiada on małą kuchnię, a co za tym idzie… małą lodówkę czy chłodnie. Zwłaszcza jeśli wybierzecie miejsce, którego działalność nie opiera się głównie na organizacji przyjęć okolicznościowych, a raczej wesela się tam zdarzają od czasu do czasu. Wtedy przechowanie kilkupiętrowego tortu w stanie nienaruszonym to nie lada wyzwanie dla obsługi obiektu. Dużo łatwiej przechować w kilku pudełkach muffinki czy makaroniki i wyłożyć je na paterę przed samym podaniem podczas przyjęcia.

Atutem przemawiającym za tego typu alternatywami tortu weselnego jest również to, że mogą one przebywać dłużej poza lodówką niż tort. Takie rozwiązania więc sprawdzą się przy organizacji przyjęcia w plenerze lub wesele w namiocie. Wesele na dworze może wiązać się z deszczem, ale i też upalną pogodą i mocno grzejącym słońcem. Chyba nie musimy mówić, że tort w takich warunkach może nie wytrzymać nawet kilku minut, ponieważ polewa zacznie nieestetycznie wyglądać, a ewentualne figurki i toppery zatopią się w rozwarstwiającej się śmietanie. Nie mówiąc już o tym, że w 30 stopniach przyjemniej zjeść kruchy i lekki makaronik czy truskawki w czekoladzie niż ciężki tort oblany kremem.

Wyjątkowe „torty weselne” – cena

Czy tort weselny z mini torcików, babeczek czy pączków to opcja bardziej korzystna cenowo niż tradycyjny tort? Ciężko odpowiedzieć na to pytanie, bo tak naprawdę trzeba byłoby sobie zadać pytanie, ile kosztuje tort weselny? A to już nie zależy tylko od liczby gości, ale też od smaku, rodzaju tortu czy wybranej cukierni. Dochodzą też dodatkowo płatne usługi, jak transport czy wypożyczenie patery. Z kolei cena tortu z muffinek czy tortu z makaronikami również zależy od wielu czynników. Upieczenie 100 pączków z marmoladą i cukrem pudrem będzie oczywiście tańszą opcją niż kilkupiętrowy wymyślny tort z jakiejś fancy cukierni w Warszawie, ale już zamówienie 100 pączków z kremem pistacjowym może kosztować dużo więcej niż tradycyjny tort – same pistacje przecież są bardzo drogie.

Czy któraś z opcji Was zaciekawiła? Napiszcie w komentarzach, na jaki tort weselny Wy się zdecydowaliście 🙂 A jeśli tortu nie było, to co zamiast niego?

Zachęcamy również do przeczytania artykułu Ciasto na wesele: ile, jakie, gdzie kupić, jaka cena?

One Comment

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *