Finanse ślubne,  Organizacja wesela,  Usługi weselne

Na co zwrócić uwagę, wybierając fotografa na wesele

Narzeczeni organizując swoje wesele stoją przed wieloma trudnymi decyzjami: jaka data, jaki miesiąc, która sala weselna, ilu gości zaprosić, jaką suknię wybrać i który garnitur będzie najlepiej pasował, a także… którego fotografa ślubnego wybrać.

Zdjęcia wykonujemy niemal codziennie – obiad, selfie, uśmiech dziecka, nasz puchaty pupil, krajobraz podczas wakacji. Część z nich wywołujemy, wkładamy do albumów i opisujemy. Część pozostaje na naszym twardym dysku w komputerze, płytach, dyskietkach, pendrive’ach czy dyskach przenośnych. Zdjęcia traktujemy jako pamiątkę z jakiegoś okresu w naszym życiu. Fotografujemy rodzinne przyjęcia czy imprezy ze znajomymi, dzieląc się później nimi z naszymi internetowymi znajomymi za pośrednictwem mediów społecznościowych lub po prostu z najbliższymi, oglądając w kameralnym gronie, w albumie, na monitorze lub telewizorze.

Zdjęcia to coś, co zostaje z nami na zawsze. Nawet jeśli coś umknie naszej pamięci, przypomną nam o tym zdjęcia. Dlatego tak ważne dla Pary Młodej jest znalezienie dobrego fotografa, który będzie towarzyszył Nowożeńcom podczas wesela, a nawet wcześniej… podczas ceremonii ślubnej. Fotografa, który uchwyci każdą wzruszającą chwilę oraz te najbardziej zabawne, szczególnie wspominane przez gości weselnych.

Jednego jesteśmy pewni – nie warto oszczędzać na fotografie

Wiadomo, że zdjęcia podczas wesela będzie robiło nam mnóstwo osób. Jedne będą lepszej jakości, drugie gorsze. Część gości weźmie na przyjęcie ze sobą aparaty fotograficzne, a części wystarczy aparat w telefonie komórkowym, który obecnie ma coraz lepsze parametry. Jeśli żaden z naszych gości nie jest zawodowym fotografem, nie możemy mieć jednak pewności, że zrobione zdjęcia będą dla nas zadowalające.

Po pierwsze, wydajemy mnóstwo pieniędzy na piękną suknię ślubną, garnitur, makijaż, fryzjera, dekorację sali weselnej, cuda, wianki – więc warto to odpowiednio udokumentować i ująć na zdjęciach najlepiej, jak się da.

Po drugie, nasi goście to nasi goście. Para Młoda z pewnością pragnie, by zaproszone przez Nią osoby, bawiły się doskonale na przyjęciu. Goście jedzą, tańczą, rozmawiają, wychodzą na zewnątrz. Nie mamy gwarancji, że uda im się uchwycić kluczowe momenty przyjęcia. A fotograf będzie zawsze obok nas i zrobi tyle ujęć, że nawet najbardziej wybredna Panna Młoda wybierze choćby kilka zdjęć, na których wyszła oszałamiająco. Do tego dochodzą umiejętności, doświadczenie i dobry sprzęt. Profesjonalny fotograf jest na tyle dobry, że mimo tego, że przebywa obok Pary Młodej non stop, jest praktycznie niezauważalny przez Nowożeńców.

Już Was przekonaliśmy, że warto zainwestować w profesjonalnego fotografa?

No dobrze, jeśli już zdaliście sobie z tego sprawę, należy się zastanowić, gdzie ich szukać i na co zwrócić uwagę przy wyborze.

Najlepiej z rekomendacji innych osób! Oczywiście najbardziej wartościowe polecenia będą od zadowolonych znajomych lub członków rodziny. Tym bardziej, jeśli mamy możliwość obejrzenia zdjęć z wesela tych osób.

Jeśli akurat nikt z naszych bliskich w ostatnich latach nie brał ślubu lub brał, ale jest niezadowolony z usług swojego fotografa, należy poszukać w internecie. Jest mnóstwo stron weselnych i portali weselnych, na których oprócz listy fotografów dostępnych w naszym województwie, możemy poczytać komentarze ludzi korzystających z ich usług. Warto pamiętać, że ci najlepsi i najbardziej polecani, często bardzo szybko mają pozajmowane terminy – często nawet na 2 lata wcześniej!

Na co jeszcze zwrócić uwagę, dokonując wyboru fotografa na ślub? Przede wszystkim na to, czy ma własny samochód i deklaruje możliwość przyjazdu do miejsca naszego ślubu i wesela. Wcześniej też powinniśmy zapytać, jaki ma przelicznik za paliwo i czy zależy mu na noclegu tylko po weselu, czy również noc przed. To wszystko generuje dodatkowe koszty, które należy zsumować i przeanalizować, dokonując ostatecznego wyboru.

Trzeba również zapytać fotografa o godzinę, do której będzie robił zdjęcia na naszym przyjęciu

Niektórzy zostają do samego końca, ale większość opuszcza imprezę około 1 w nocy, po oczepinach. To ważne, bo może się okazać, że wiele ważnych atrakcji, które zaplanowaliśmy na wesele, nie zostanie uwiecznione.

Ważną kwestią jest też sesja małżeńska. Musimy koniecznie się dopytać, czy sesja zostanie wykonana w dzień ślubu, czy w jakiś inny, wspólnie wybrany, dzień. Każda z tych dwóch opcji ma swoje zalety i wady. Na sesję małżeńską w dniu ślubu trzeba znaleźć specjalną godzinę lub dwie dodatkowego czasu, którego zwykle nie ma. Zaletą jest to, że Para Młoda wygląda przepięknie – makijaż, fryzura, wszystko dopięta na ostatni guzik.

Organizując wesele nad morzem, warto pomyśleć o sesji na piaszczyste plaży. Można ze sobą zabrać również wszystkich gości weselnych. Gwarantujemy, że jeśli tylko pogoda dopisze, każdy z gości będzie chciał się fotografować na plaży, z morzem w tle, o zachodzie słońca. Fotograf i Para Młoda mogą to wykorzystać i na chwilę się ulotnić, by w spokoju, we dwójkę zrobić sobie zdjęcia. Doskonale sprawdzają się również wesela w górachzdjęcia z krajobrazem górskim w tle to coś magicznego i wyjątkowego!

Zostając jeszcze chwilę przy sesji małżeńskiej – jeśli ma być ona zrobiona w inny dzień niż wesele, a zależy nam, by w tle był nasz obiekt weselny, powinniśmy zapytać właściciela hotelu, pensjonatu, restauracji, dworku czy domu weselnego o to, czy nie ma nic przeciwko, żebyśmy przyjechali z fotografem zrobić zdjęcia.

Wybór fotografa na wesele nie należy do rzeczy łatwych. Trzeba przejrzeć portfolio wielu fotografów, negocjować się i pytać o wolne terminy. Nie każdy fotograf będzie do nas „pasował”. Co to znaczy? Każdy z nas jest inny, fotografowie też są inni. Nasze gusta, potrzeby i oczekiwania nie zawsze będą spójne z tym co proponuje fotograf. Nie na wszystko też jako Para Młoda musimy się godzić. Możemy też sugerować pewne rzeczy. Kobiety, które lubią bardziej jeden ze swoich profili, powinny powiedzieć o tym fotografowi przed ślubem. Jest wtedy szansa, że zdjęcia będą robione z tej bardziej „korzystnej dla nas strony”. Warto też wspomnieć, którzy z gości weselnych są dla nas najważniejsi i których zdjęć najwięcej byśmy chcieli – trzeba fotografowi przedstawić np. rodziców, rodzeństwo czy świadków.

Na koniec chcemy Wam zasugerować, żeby zawsze dopytać, ile zdjęć zostanie „obrobionych”. Zwykle fotografowie proponują konkretną liczbę obrobionych zdjęć, np. 100, 200 lub 300. Część z fotografów resztę zdjęć zrobionych podczas ślubu i wesele wysyła w formie nieobrobionej, by Para Młoda miała jak najwięcej pamiątek. Część jednak nie wysyła tej reszty, tylko liczbę ustalonych wcześniej obrobionych zdjęć. Narzeczeni muszą przejrzeć ileś ofert, porównać i przeanalizować, na czym Im najbardziej zależy.

Wybranie odpowiedniego fotografa lub fotografów to ciężkie i czasochłonne zadanie. Ale piękne weselne zdjęcia w albumie, podziwiane przez rodzinę i znajomych jeszcze przez wiele lat, całkowicie zrekompensują nerwy i poświęcony czas. Gwarantujemy!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.