Finanse ślubne,  Organizacja wesela

Kiedy musimy zapłacić podatek od prezentów ślubnych?

Organizacja ślubu i przyjęcia weselnego potrafi przysporzyć wiele stresu. Między innymi właśnie dlatego warto dowiedzieć się, od czego zacząć planowanie ślubu. Jednak są też takie kwestie, których nie da się zaplanować. Trudno jest na przykład przewidzieć, jakie prezenty dostaniemy od gości. Mało kto wie, ale od niektórych podarunków Para Młoda musi zapłacić podatek. W dzisiejszym artykule dokładnie napiszemy, które prezenty ślubne podlegają opodatkowaniu.

Fot. Unsplash

Prezenty ślubne

Prezenty ślubne to nieodłączny, bardzo miły element każdego przyjęcia. Rodzina oraz przyjaciele obdarowują Parę Młodą pięknymi przedmiotami. Prezenty potrafią przybierać różne formy, o czym pisaliśmy jakiś czas temu w jednym z naszych artykułów. Przedstawiliśmy wówczas oryginalne prezenty na ślub. Podarunki wręcza się również podczas wieczoru panieńskiego i kawalerskiego (warto więc przy okazji sprawdzić, jaki prezent dać na wieczorze panieńskim). Para Młoda najczęściej otrzymuje kwiaty, pieniądze, biżuterię, bieliznę, książki oraz vouchery na wszelkiego rodzaju atrakcje – np. do SPA lub na lot balonem. Kiedy jednak należy zapłacić podatek od prezentów ślubnych? Jest to pytanie, które spędza sen z powiek wielu parom. Dlatego też poniżej napiszemy, jak dokładnie wygląda opodatkowanie prezentów ślubnych.

Fot. Unsplash

Które prezenty ślubne zwolnione są z podatku?

Jak można się domyślić, podatek od prezentów weselnych nie obejmuje wszystkich podarunków. Zwolnione są z niego drobne niespodzianki, takie jak kwiaty, książki, wszelkiego rodzaju personalne upominki oraz niewielkie kwoty gotówki. Jeśli wartość prezentu nie przekracza kwot wolnych od podatku, to wszystko jest w najlepszym porządku – Para nie musi martwić się o kontrolę Urzędu Skarbowego. Zatrzymajmy się jednak na dłużej przy pojęciu kwoty wolnej od podatku. Jej wysokość uzależniona jest od stopnia pokrewieństwa pomiędzy Parą Młodą a osobą, która ów prezent wręcza.

Fot. Unsplash

Podatek od prezentów ślubnych

Prezenty ślubne – podatek to na pierwszy rzut oka nieco skomplikowana sprawa. Otóż najbliższa rodzina (czyli m.in. rodzice, dziadkowie, pradziadkowie, dzieci, wnuki, prawnuki, rodzeństwo, ojczymowie i macochy) bez żadnego opodatkowania może przekazać dokładnie 9,6 tys. zł. Dla dalszej rodziny z kolei ta kwota wolna od podatku wynosi 4,9 tys. zł. Ostatnia grupa, czyli osoby niespokrewnione takie jak np. pracodawca czy niespokrewnieni rodzice chrzestni mogą podarować Parze 4,9 tys. zł, od których nie trzeba będzie odprowadzić podatku. Jeśli okaże się, że któryś z gości swoim prezentem przekroczy przypisaną mu kwotę, to należy w odpowiedni sposób zgłosić ten fakt do Urzędu Skarbowego.

Fot. Unsplash

Zgłoszenie darowizny do Urzędu Skarbowego

Jeśli okaże się, że któryś z prezentów wymaga zgłoszenia darowizny do Urzędu Skarbowego, to nie ma na co czekać – najlepiej od razu dokonać wszelkich formalności. W tym celu stworzone zostały dwa dokumenty – formularz SD-3, który należy wypełnić w ciągu miesiąca od otrzymanego prezentu lub formularz SD-Z2, na wypełnienie którego Para ma pół roku. Wypełnione dokumenty należy złożyć do właściwego organu podatkowego. W tym momencie nasunąć może się pytanie, ile wynosi podatek od prezentu weselnego. Otóż jest to 20% od podarowanej kwoty.

Mamy nadzieję, że powyższym artykułem wyjaśniliśmy, jak dokładnie wygląda płacenie podatków od prezentów ślubnych. Okazuje się, że te formalności wcale nie są takie skomplikowane, jak mogłoby się wydawać.