Organizacja wesela,  Strój weselny

Na której ręce nosi się obrączkę w Polsce i na świecie?

Wszystkie Pary Młode chcą, by ich przyjęcie weselne było najpiękniejsze na świecie. Nic dziwnego, w końcu tak wyjątkowe wydarzenie powinno odbywać się w najlepszych do tego okolicznościach. Organizacja ślubu i wesela wymaga zatem odpowiedniego przygotowania (sprawdź, od czego zacząć planowanie wesela, aby ze wszystkim zdążyć!), ale także rozległej wiedzy. Wisienką na torcie są oczywiście te wszystkie drobne detale podczas ślubu i wesela, które przekładają się na całościowy sukces. Jednym z nich jest założenie obrączki ślubnej na odpowiednią rękę. Okazuje się bowiem, że kwestia ta różni się w zależności od kraju.

Fot. Unsplash

Detale na ślubie i weselu

Wszystkie detale i nawet najmniejsze elementy ślubu i wesela bez wątpienia przekładają się na jego sukces. M.in. dlatego właśnie Panny Młode wybierają podwiązki, Panowie rozważają ekstrawagancki strój na wesele, a w naszej kulturze funkcjonują liczne przesądy ślubne i weselne. Tak skrupulatne dopracowanie zdecydowanie wpływa na to, że wydarzenia są niezapomniane. Kwestią detaliczną – a jednak istotną – jest usytuowanie obrączki na odpowiedniej ręce. Stres, który towarzyszy podczas ceremonii zaślubin może bardzo namieszać, dlatego warto wcześniej dowiedzieć się, na której ręce powinno się nosić pierścionek zaręczynowy, a następnie obrączki ślubne.

 

Fot. Unsplash

Obrączki ślubne

Obrączki ślubne to element, którego nie może zabraknąć podczas ceremonii. Symbolizuje on miłość, trwałość oraz wierność. Jest świadectwem oficjalnego zawarcia związku małżeńskiego. Obrączki ślubne powstawały jeszcze w czasach starożytnych i niezmiennie, od wielu tysięcy lat, do dziś pełnią w kulturze wysoką rolę. Wykonywane są one z różnych surowców, jednak najczęściej pary decydują się na obrączki ze złota lub ze srebra. Ich okrągły kształt nie jest przypadkowy – otóż symbolizuje nieskończoność. Bardzo często zdarza się tak, że pary decydują się na grawerowanie obrączek ślubnych. Od wewnętrznej strony więc usytuowana zostaje na nich data ślubu, imiona, inicjały czy inne istotne dla pary znaki. Dodaje to indywidualnego charakteru i jest takim elementem, który zdecydowanie warto przemyśleć. Pytanie jednak wciąż pozostaje to samo – na której ręce nosi się obrączkę i pierścionek zaręczynowy?

Fot. Unsplash

Na której ręce nosi się obrączkę w Polsce?

Osoby, które planują ślub, często zastanawiają się, na której ręce obrączka. Zależne jest to od konkretnego kraju. Wspólnym mianownikiem jest jednak fakt, że zarówno pierścionek zaręczynowy, jak i obrączkę powinno się nosić zawsze na serdecznym, czwartym palcu. W Polsce obrączkę nosi się na prawej dłoni. Co ciekawe, nie jest ona jedynym krajem, który tę właśnie dłoń wybiera. Wracając jednak na chwilę do pierścionka zaręczynowego – otóż po ślubie jest kilka opcji: można zupełnie zrezygnować z jego noszenia, zastępując go obrączką ślubną lub nosić oba te pierścionki. W tym zakresie jest duża dowolność, jednak należy pamiętać, na której ręce nosi się obrączkę w Polsce – czyli na prawej.

Fot. Unsplash

Na której ręce nosi się obrączkę na świecie?

Wiemy już, jak wygląda sytuacja w Polsce, więc… na której dłoni nosi się obrączkę w innych krajach? Prawa strona zarezerwowana jest także dla mieszkańców Austrii, Bułgarii, Chile, Danii, Grecji, Hiszpanii, Indii, Niemiec, Norwegii oraz Wenezueli. Palec serdeczny lewej dłoni z kolei to odpowiednie miejsce na obrączkę w następujących krajach: w Brazylii, Czechach, Egipcie, Francji, Iranie, Irlandii, Kanadzie, Meksyku, Słowacji, Słowenii, Turcji, USA, Wielkiej Brytanii oraz we Włoszech.

Fot. Unsplash

Jak można zauważyć, pytanie o to, na której ręce nosi się obrączkę, wcale nie jest pytaniem bezzasadnym. Strona ta różni się w zależności od kraju i o tym właśnie warto pamiętać. Nie zmienia się jednak to, że we wszystkich wymienionych obszarach obrączka ma bardzo ważny wymiar symboliczny i jest nieodłącznym elementem zawierania związku małżeńskiego. Niech więc ten symbol nieskończonej miłości towarzyszy każdej Parze na co dzień i przypomina o tym wspaniałym dniu ślubu i wesela.