Handmade,  Organizacja wesela,  Zaproszenia ślubne

Zaproszenia ślubne – wszystko, co musisz wiedzieć na ich temat

Ślub to najważniejszy dzień w życiu wielu z nas, dlatego chcemy, by otaczali nas wtedy ci, na których najbardziej nam zależy. Jednak naszych bliskich trzeba odpowiednio zaprosić. Jak to zrobić w elegancki sposób?

Oprócz podstawowych informacji, które są zawarte w zaproszeniu, takich jak data i miejsce ceremonii, ten kawałek papieru zdradza jednak znacznie więcej. Zaproszenia ślubne można dziś wręczyć niemal w dowolnej formie, ale istnieje kilka zasad, których powinniśmy przestrzegać, dlatego że ślub to bardzo ważna uroczystość. Czy wiesz, co powinno znaleźć się na zaproszeniu, w jaki sposób zaprosić gości i jak potwierdzić ich obecność?

Kiedy powinniśmy zaprosić gości?

Zgodnie z zasadami savoir vivru, zaproszenia powinniśmy wysłać minimum 9 tygodni przed planowaną uroczystością. Jeżeli jednak termin ślubu przypada na okres wakacyjny lub długi weekend, warto zrobić to jeszcze wcześniej – tak, aby wszyscy goście mogli odpowiednio zaplanować swój czas. Najlepiej, jeżeli zaprosimy ich już 3 miesiące przed ślubem – jest to szczególnie istotne w przypadku gości, którzy mieszkają za granicą – damy im wtedy odpowiednio dużo czasu na zaplanowanie transportu.

Jak wypełnić zaproszenie?

Często Para Młoda staje przed dylematem: wypisać zaproszenia ręcznie czy postawić na nowoczesną formę wydruku komputerowego? Jeżeli chcemy to uczynić w najbardziej elegancki sposób, powinniśmy wypełnić zaproszenia ręcznie. Jeśli nie pozwala nam na to charakter pisma, można zlecić to zadanie osobie, która zajmuje się kaligrafią. Z pewnością wpłynie to pozytywnie na wizualny odbiór zaproszenia.

Niekiedy pojawiają się też wątpliwości dotyczące kolejności wypisywania. Zgodnie z etykietą, zawsze na początku wpisujemy imię i nazwisko kobiety, nawet jeśli jest ona tylko osobą towarzyszącą mężczyzny, który należy do rodziny lub jest naszym przyjacielem.

Kto zaprasza gości?

Często na zaproszeniach pojawia się dość popularny zwrot “Wraz z rodzicami zapraszamy…”. Warto zastanowić się nad tym, co sugeruje takie sformułowanie? Opcji jest kilka. Po pierwsze, goście mogą pomyśleć, że na wesele zapraszają nasi rodzice, lub że to właśnie oni w głównej mierze je finansują. Oczywiście nie jest to jedyna możliwa interpretacja. Druga opcja zakłada, że rodzice są dla nas bardzo ważni i umieszczając o nich wzmiankę w zaproszeniu, chcemy ich uhonorować. Niektóre Pary Młode pozostają wierne tradycyjnej formie, a inne wolą pójść z duchem czasu w myśl zasady, że to Państwo Młodzi zapraszają swoich gości na wesele. Jest to kwestia bardzo indywidualna.

Jak wręczyć zaproszenia – osobiście czy pocztą?

Wiele osób zastanawia się nad tym, czy zaproszenia muszą być wręczane osobiście. Zgodnie z zasadami dobrego wychowania, zaproszenia powinny być wręczane osobiście przynajmniej osobom najbliższym, czyli rodzicom, chrzestnym oraz dziadkom. Warto wcześniej umówić takie spotkanie, żeby uniknąć komplikacji związanych z tym, że w dniu doręczenia nie zastaniemy kogoś w domu. Jeżeli w kontaktach z bliskimi występują jakieś trudności, np. związane z odległością, kiedy ktoś z rodziny lub przyjaciół mieszka za granicą, można wysłać zaproszenia pocztą. Nigdy jednak nie powinniśmy zapraszać gości drogą e-mailową, ponieważ może to być przez nich odebrane jako oznaka lekceważenia.

Co z osobami towarzyszącymi?

Jeżeli nie znamy imienia i nazwiska osoby towarzyszącej, z którą zaproszony przez nas gość pojawi się na weselu, to mimo to, w dobrym guście będzie wysłanie zaproszenia dla pary. W takich sytuacjach doskonale sprawdzi się dopisek “wraz z osobą towarzyszącą”, który można zawrzeć po wpisaniu imienia i nazwiska naszego gościa. Niemniej jednak, warto się dowiedzieć, jak nazywa się osoba, z którą przybędzie on na uroczystość, dlatego że będzie to potrzebne do wypisania winietki. Lepiej unikać napisu “osoba towarzysząca” na winiecie, dlatego że jest to niekulturalne.

Jak w kulturalny sposób przekazać gościom, że wolimy dostać pieniądze zamiast prezentów?

W Internecie aż roi się od wierszyków, które Państwo Młodzi chętnie umieszczają w swoich zaproszeniach. Przede wszystkim, nie powinniśmy pisać wprost tego, że oczekujemy pieniędzy. Istnieją jednak sposoby, poprzez które można to obejść w elegancki sposób, np. stosując ikonki, dzięki którym goście z pewnością poznają nasze oczekiwania. Jeżeli poinformujemy gości, że zamiast kwiatów wolimy dostać butelkę wina lub kupon Lotto, nikt nie uzna tego za niekulturalne.

Oryginalny wygląd zaproszenia

Wygląd zaproszenia jest kwestią bardzo indywidualną. Jeżeli Para Młoda wybrała już motyw swojego wesela, to warto, aby zaproszenie pasowało do całości. Jest to pierwszy kontakt gościa z naszą uroczystością, dlatego powinno sugerować klimat, w jakim odbędzie się całość. Jeżeli urządzamy wesele w pałacu, na zaproszeniu można umieścić jakiś ekstrawagancki akcent, np. kokardę. Gdy uroczystość odbywa się w karczmie lub staropolskim dworku, doskonale sprawdzą się zaproszenia w stylu rustykalnym.

Jeżeli nie mamy motywu przewodniego, powinniśmy skoncentrować się na tym, żeby nasze zaproszenie było oryginalne. W tym celu można je spersonalizować, np. przez umieszczenie swojego zdjęcia. Bardzo popularne są obecnie zaproszenia hand made – unikalne i stworzone z myślą o konkretnych nowożeńcach i gościach. Tak naprawdę pomysłów jest mnóstwo. Ważne, żeby odpowiednio wcześniej zaplanować design zaproszeń – by na 3 miesiące przed uroczystością były już gotowe.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.