Atrakcje weselne,  Ekonomiczne wesele,  Organizacja wesela,  Poprawiny

Drink bar – co powinno się w nim znaleźć?

Często wybieraniem i kupowaniem alkoholu na wesele zajmuje się ojciec Panny Młodej lub Pana Młodego. Bywa jednak tak, że Zakochani sami muszą dokonać selekcji i o ile, mają jakieś wskazówki, co do gustu gości, nie jest aż tak źle. Można przecież zawsze wzorować się na innych ślubach odbywających się w rodzinie. Są jednak przypadki, w których Para Młoda nie przepada za alkoholem lub posiada tylko jeden ulubiony jego rodzaj, a na innych gatunkach zwyczajnie się nie zna. Każdy chce uniknąć sytuacji, w której alkohol jest nietrafiony i po weselu zostają nam pełne skrzynki. Nie chcemy także w trakcje zabawy jeździć do sklepu, aby dokupić alkohol. Co więc powinno znaleźć się w drink barze na wesele? Jak idealnie skomponować menu alkoholi dla gości?

Open drink bar i barman na wesele

Zatrudnienie zawodowego bramana to świetne rozwiązanie na wesele, które dostarcza gościom pełen wachlarz możliwych drinków i koktajli. Sprawne ręce mistrza za ladą potrafią uczynić ze zwykłego nalewania alkoholu prawdziwą sztukę. Jeśli na sali weselnej nie ma wyznaczonego miejsca na drink bar należy pamiętać, że wszelkiego rodzaju nalewki, wina i alkohole gatunkowe powinny być przechowywane w temperaturze pokojowej. Drink bar nie powinien znajdować się bezpośrednio w pobliżu kuchni, klimatyzacji czy ogrzewania.

Jeśli chcemy, aby goście mogli samodzielnie przyrządzać koktajle, konieczne jest ustawienie shakerów, rozdrabniarek czy mieszadełek. Drink bar powinien posiadać lód i soki. Musimy także przygotować dla gości odpowiednie naczynia do każdego rodzaju alkoholu. Podczas wesela drink bar bez barmana powinien oferować po jednej butelce z różnych alkoholi, a nie prezentować cały asortyment. Podczas trwania uroczystości, oceniajmy, co przypadło do gustu w największym stopniu i uzupełniajmy alkohol na bieżąco.

Wódka weselna

Królowa wśród alkoholi w Polsce to oczywiście wódka. To tradycyjny alkohol, który pojawia się na stole podczas praktycznie każdej imprezy rodzinnej. Nic dziwnego, że wizyta w hurtowni wódki czeka wcześniej czy później każdą Młodą Parę. Popularne jest ozdabianie butelek z wódką specjalną papeterią z motywem ślubnym lub datą ślubu, dzięki czemu zyskują one swój oryginalny charakter. Zwyczajowo liczy się „o,5 litra na głowę”, ale jeśli wiemy, że nasi goście posiadają „mocną głowę” lepiej dodać do tego kilka zapasowych butelek. Koszt alkoholu potrafi być naprawdę duży, ale oszczędzanie na wódce to nie jest najlepszy pomysł. Dobra jakość alkoholu zdecydowanie zostanie doceniona przez gości. Nie chcemy przecież żeby zabawa skończyła się nim zacznie się na dobre. 😉

Domowe nalewki

Coraz większą popularnością cieszą się domowej roboty nalewki. To świetna alternatywa dla tzw. czystej bądź uzupełnienie dla zwykłej wódki. Warto jednak wiedzieć, że jeśli planujemy podać trunek autorskiej receptury na weselu, musimy ustalić to z właścicielem lokalu. Ma on także pełne prawo nie zgodzić się na serwowanie alkoholu bez akcyzy, ponieważ nigdy nie może mieć pewności, że jest bezpieczny i nikomu nie zaszkodzi. Powinniśmy to uszanować i nie wykłócać się, ani tym bardziej nie przemycać alkoholu na salę weselną bez wiedzy właściciela.

Wino

Nie każdy jest miłośnikiem mocnych alkoholi, dlatego na weselach coraz częściej pojawiają się różne rodzaje wina. Młoda Para powinna liczyć ok 0,35 litra na osobę i podzielić zapas w połowie na wino białe i wino czerwone. Jeśli znamy upodobania gości, można śmiało zastąpić wino białe odmianą wina różowego. Najpopularniejszym wyborem na weselach są wina półwytrawne lub wytrawne, ponieważ słodkie alkohole powodują złe samopoczucie następnego dnia.

Szampan

Podawanie szampana na weselu to pewien rodzaj tradycji. Ten gazowany alkohol kojarzy się nam z obchodzeniem ważnych wydarzeń i świętowaniem sukcesów. Po wejściu na salę weselną, gości czeka więc lampka szampana, która często jest oferowana bezpłatnie przez właścicieli lokalu, którzy pragną w ten sposób powiać Nowożeńców. Jeśli jednak chcemy, aby podczas uroczystości można było wznosić huczne toasty, musimy sami zatroszczyć się o dostarczenie szampana na wesele.

Zwykle jedną butelkę rozlewa się na ok. 7 osób. Warto jednak pamiętać, że obok szampana powinien pojawić się jego bezalkoholowy odpowiednik. Dla abstynentów i dzieci można podać sok winogronowy. Bezalkoholowe kieliszki często oznacza się wrzuceniem do nich owoców winogrona lub malin.

Whisky

W Polsce rośnie popularność złotego alkoholu, kojarzonego z luksusem oraz pewnego rodzaju ekstrawagancją. Mowa oczywiście o whisky. To wyraźna zmiana w preferencji weselników. Mówi się wręcz, że wysoko gatunkowa whisky nie powoduje złego samopoczucie dzień po imprezie. Problem w tym, że whisky nie należy do najtańszych alkoholi. Znaleźć dobry trunek, który nie będzie zagrażał weselnemu budżetowi nie jest łatwo, ale jest to jak najbardziej możliwe.

Wiele wytwórni alkoholu umożliwia wcześniejszą degustacja alkoholu, dobranie jego rodzaju do podawanych dań oraz możliwości finansowych Młodej Pary. Postawienie na stole „słabej” whisky mija się z celem, dlatego jeśli nie posiadamy odpowiedniej wiedzy, lepszym rozwiązaniem jest zdać się na specjalistę.

Piwo

Czasem proste rozwiązania okazują się najlepsze. Choć jeszcze kilka lat temu, podawanie piwa na weselu było wtopą, dziś to nie powoduje niczyjego zgorszenia. Ten pospolity alkohol, który z pozoru bardziej pasuje do ciemnego baru, może stać się świetnym rozwiązaniem podczas swobodnych i radosnych uroczystości. Na salach weselnych Młode Pary chętnie ustawiają beczki z piwem lub organizują ogródki piwne dla gości. To tanie i popularne rozwiązanie, a miłośników dobrego piwa można znaleźć w każdej rodzinie.

Warto jednak zadbać, aby drink bar miał estetyczny wygląd. Nie każdy zdaje sobie bowiem sprawę, że nie tylko jemy, ale także pijemy „oczami”. Absolutnie nie kupuj piwa w puszkach. Takie rozwiązanie dobre jest na plaże, a nie na wesele. Szczególnie piwa kraftowe, regionalne i rzemieślnicze mogą pochwalić się ciekawymi etykietami na butelkach, co przyciągnie wzrok gości. Piwo musi być także stale schładzane, więc albo musimy poprosić obsługę o wkładanie butelek do lodówki lub zorganizować kącik z lodem.

Sprawdź, które obiekty weselne oferują drink bar na wesele!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.