Atrakcje weselne,  Miejsce na wesele,  Organizacja wesela,  Usługi weselne

Dron na weselu

Rozwój technologii można dostrzec również w strefie weselnej. Dron na weselu? Dla kogo, po co, za ile? Pary Młode zadają sobie coraz częściej pytanie „Czy chcemy wynająć drona na nasze wesele?”. Dla wielu osób (zwłaszcza starszych) jest to niezrozumiała zachcianka. Dron na weselu jednak pojawia się coraz częściej i jak najbardziej rozumiemy, dlaczego tak się dzieje.

Dron vs. kamerzysta.
Alternatywa czy uzupełnienie?

Dron, czyli bezzałogowy statek powietrzny, potrafi robić zdjęcia, które wcześniej były wykonywane tylko z helikopterów lub samolotów. Rozwój technologii umożliwia praktycznie każdej osobie na wykonywanie takich zdjęć. Wystarczy zakupić odpowiedni sprzęt, przejść kurs i zdobyć uprawnienia Urzędu Lotnictwa Cywilnego. Brzmi skomplikowanie, ale rosnąca popularność i rosnąca liczba tych urządzeń w powietrzu mówi sama za siebie – tak trudno nie może być.

fot. Unsplash

Czy dron może zastąpić kamerę lub aparat podczas wesela? Naszym zdaniem… NIE. Urządzenie to może wykonać zdjęcia z tzw. lotu ptaka. Tego nie zrobi ani fotograf, ani operator kamery. No chyba, że stanie na zamkowej wieży lub wykupi lot balonem. Z tego właśnie powodu dron jest ciekawym dodatkiem do usług fotografa i kamerzysty. Dodatkiem, uzupełnieniem. Dron wprawdzie może poruszać się na mniejszej wysokości. Ba, może nawet krążyć po sali bankietowej! Ale nigdy nie zrobi takich ujęć jak profesjonalny fotograf. Odpowiednia głębia ostrości, światło, ISO, odpowiedni moment. Poruszająca się maszyna nie zastąpi żywego człowieka za obiektywem.

Operatorzy drona często są otwarci na współpracę z kamerzystą. Godzą się na przekazanie swojego materiału wykonanego podczas ślubu i wesela. Można ujęcia z drona wykorzystać przy montażu, co urozmaica film ze ślubu i sprawia, że staje się on ciekawszy i nietuzinkowy.

fot. Unsplash

Jakie ujęcia warto nagrać dronem?

Jeśli pisaliśmy już, że materiał wykonany latającym urządzeniem jest doskonałym uzupełnieniem pracy fotografa i filmowca, warto napisać, jakie ujęcia z takiego drona najlepiej wykonać, by urozmaiciły one ślubne pamiątki. Podrzucamy Wam tu listę proponowanych kadrów, żebyście wiedzieli, czego możecie się spodziewać i czego oczekiwać od operatora drona. Może będzie to dla Was również inspiracja do wymyślenia jakiegoś oryginalnego ujęcia:

 • miejscowość Panny Młodej i Pana Młodego z lotu ptaka
 • kościół lub urząd stanu cywilnego z lotu ptaka
 • przejazd samochodu Pary Młodej z domu do kościoła luh urzędu
 • wyjście z kościoła Pary Młodej i gości weselnych
 • składanie życzeń przed kościołem lub budynkiem urzędu
 • wspólne ujęcie Pary Młodej i wszystkich gości (przy dużej liczbie osób zmieszczenie wszystkich w kadrze jest dla fotografa nie lada zadaniem, dron przychodzi tutaj z pomocą)
 • miejsca szczególnie ważne dla Pary Młodej
 • wesele lub poprawiny w plenerze

fot. Unsplash

Coraz częściej Pary Młode decydują się na drona na sesji ślubnej. Czasem zastanawiamy się, jak wyglądamy naprawdę, kiedy pozujemy do zdjęć, jak się poruszamy. Dron nagrywający nas od góry może być fajnym dodatkiem. Fotograf nigdy nie będzie w stanie pokazać wielkości miejsca, w którym odbywa się sesja plenerowa. Wielki las pełen bujnej roślinności? Piaszczysta plaża z wielkimi falami? Zachwycające góry? Malownicze jezioro? Na zdjęciach „z lądu” widzimy tylko skrawek, a z drona możemy zobaczyć miejsce sesji w pełni. Oczywiście takie zdjęcia czy nagrania nie są niczym niezbędnym. Jeśli jednak ktoś ma taką ochotę i budżet, my mówimy: CZEMU NIE!

fot. Unsplash

Jaki jest koszt drona na weselu?

Cena jest zależna oczywiście od wielu czynników. O dziwo nie są to tak duże koszty, jakbyśmy mogli się tego spodziewać. Okazuje się, że łatwiej być operatorem drona niż profesjonalnym fotografem lub kamerzystą. Jest to zadanie dużo łatwiejsze, a co za tym idzie, coraz bardziej zyskujące na popularności. Firm specjalizujących się w obsłudze drona na weselach jest coraz więcej, więc i ceny są bardzo konkurencyjne.

Za pakiet podstawowy obejmujący kilkanaście zdjęć lub kilkanaście minut filmu (przy jednym wylocie) Para Młoda zapłaci od 200 do 400 zł. Jeśli chcielibyśmy więcej ujęć, więcej zdjęć i dłuższy materiał filmowy, musimy liczyć się z większym kosztem, ale wciąż dużo niższym niż za usługę fotografa czy kamerzysty. Cały dzień nagrań to ok. 1500 zł w zależności od firmy i regionu.

fot. Unsplash

Materiał wykonany przez drona oddawany jest Parze Młodej lub kamerzyście w wersji surowej. Ten drugi może wykorzystać materiał i dowolnie obrobić według własnej koncepcji.

Niektóre firmy posiadają również w swojej ofercie możliwość podłączenia drona pod telewizor/telebim/projektor. Pozwala to na transmisję obrazu (tego, co właśnie nagrywa dron) na żywo na sali weselnej.

Dron – trudności

Czasem nawet jeśli Para Młoda bardzo by chciała mieć drona na swoim ślubie i weselu, nie jest to możliwe. Dlaczego? Z dwóch powodów: bezpieczeństwa i przepisów. Filmowanie przez drona wewnątrz budynków często jest niestety niedozwolone. Tańczący ludzie po kilku kieliszkach weselnej wódki + latające urządzenie pomiędzy nimi? To połączenie może okazać się ryzykowne nie tylko dla ludzi, ale również dla samego urządzenia.

Drony mają oprogramowanie, które w niektórych lokalizacjach jest blokowane przez samego producenta, co uniemożliwia latanie i nagrywanie. Drona nie można używać w pobliżu lotniska, strefy militarnej, parków narodowych i obiektów zamkniętych. Zdarza się czasem, że mimo zgody księdza na filmowanie kościoła „z lotu ptaka”, takie filmowanie nie jest możliwe, bo budynek znajduje się np. w okolicy lotniska lub parku narodowego. Najlepiej więc przez kupnem usługi, powiedzieć dokładnie operatorowi drona, gdzie ma odbyć się ceremonia zaślubin i przyjęcie weselne. Sprawdzi on wtedy, czy wykonanie usługi jest możliwe w tym przypadku.

Firma musi posiadać wszystkie niezbędne uprawnienia do kierowania takimi urządzeniami, jak drony. Nie jest to zwykła zabawka czy sterowany pilotem samochodzik dziecięcy.

fot. Unsplash

A jakie są Wasze odczucia w kwestii drona na ślubie i weselu? Mieliście, planujecie, a może uważacie, że jest całkowicie bez sensu?

Podzielcie się swoją opinią w komentarzu!

2 komentarze

 • Marcin Zięba

  Warto poruszyć jeszcze jedną kwestię, warunki pogodowe – tu też jest ograniczenie w szczególności jeśli chodzi o wiatr oraz niską temperaturę. Ale fakt – zdjęcia z drona wyglądają fajnie 😉

 • Borgio

  Świetny pomysł na wesele – zdjęcia zachwycają i stanowią jedną z najbardziej wyjątkowych pamiątek, poza wspomnieniami oczywiście! Zdecydowanie warto wziąć taką opcję pod uwagę, o ile trudności związane z lataniem dronem nie uniemożliwiają tak unikalnej, plenerowej sesji. 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.