Data ślubu,  Organizacja wesela,  Zaproszenia ślubne

Jak zapraszać Gości na wesele – poradnik dla par.

Wesele zbliża się wielkimi krokami, wszystko już załatwione, ale pozostała tylko jedna rzecz… Zaproszenie Gości! Z pozoru wydaje się, że to prosta sprawa, jednak może okazać się sporym problemem. Zaczynając od tego, kogo zaprosić, jak mają wyglądać zaproszenia, kończąc na tym, jak je wręczać. Zaproszenia na wesele mogą przyjmować różnorodną formę i treść, jednak zważając na to, że ślub to uroczystość oficjalna i formalna, ważne jest zachowanie podstawowych zasad etykiety.

Myśl o podzieleniu się z Gośćmi wesołą nowiną pod postacią wesela powinno przynosić radość i ekscytację, a nie stres i niepotrzebne zamartwianie się. To ważne, by do tej sprawy podejść ze spokojną głową – to przecież Wasi najbliżsi, którzy będą cieszyć się razem z Wami tego pięknego dnia. By nie popełnić zbędnej gafy, warto zapoznać się z paroma zasadami savoir-vivre. Niektórych może przerastać ilość reguł, które niekiedy ciężko zapamiętać. Dlatego właśnie przygotowaliśmy dla Was krótki poradnik jak zapraszać Gości na wesele.

Treść zaproszeń ślubnych

Co jest najważniejsze w zaproszeniu? Oczywiście jego treść! To z niego Goście mogą dowiedzieć się gdzie i kiedy odbywa się przyjęcie. Najważniejsze jest więc, by kartki były jak najbardziej czytelne. Warto podkreślić miejsce i godzinę przyjęcia, by nie doszło do nieporozumień. To, co również musi znaleźć się na zaproszeniu to imię i nazwisko pary młodej oraz oczywiście Gości. Wspominając o nich – należy upewnić się, czy odpowiednio odmieniliście nazwiska. Taki błąd może okazać się dla niektórych brakiem szacunku, a w internecie można z łatwością znaleźć poradniki, jak odmieniać polskie nazwiska.

W momencie wypełniania zaproszeń warto również pamiętać o następujących zasadach:

  • zapraszając rodzinę z dziećmi, należy wymienić wszystkich jej członków, rozpoczynając od rodziców lub wykorzystać jedynie nazwiska dorosłych z dopiskiem, że najmłodsi również są mile widziani np. Sz. P. Natalię i Jana Kowalskich z dziećmi, lub Sz. P. Natalię, Jana, Mikołaja i Lenę Kowalskich.
  • osoby, które ukończyły 18 lat, powinny otrzymać własne, osobne zaproszenie
  • w przypadku, gdy nie chcecie, by na Waszym weselu pojawiły się dzieci, wystarczy na zaproszeniu wymienić jedynie osoby dorosłe np. Sz. P. Natalię i Jana Kowalskich
  • zapraszając osobę, która pozostawia swoje życie prywatne dla siebie i nie Wiecie z kim jest w związku, należy do jej zaproszenia dopisać ‘’wraz z osobą towarzyszącą’’
  • w Polsce obowiązuje precedencja towarzyska, czyli zawsze kobieta jest osobą ważniejszą, dlatego to jej nazwisko powinno znaleźć się jako pierwsze na zaproszeniu
  • jeśli zapraszane osoby posiadają tytuły naukowe, należy posłużyć się nimi, zwłaszcza jeśli zapraszamy osoby, z którymi łączą nas stosunki służbowe

Co więcej, jeżeli chcecie zaprosić Gości, którzy nie pochodzą z Polski, obowiązkowe jest stworzenie zaproszenia w ich ojczystym języku, w języku, w którym posługujecie się w kontaktach z nimi lub w wersji dwujęzycznej.

Treść zaproszeń ślubnych wcale nie musi sprawiać problemów. Wystarczy, że zastosujecie się do powyższych zasad, a z łatwością przygotujecie idealną wersję!

Kiedy zapraszać?

Wraz z pytaniem ‘’jak zapraszać na wesele’’ pojawiają się również wątpliwości związane z tym, kiedy należy poinformować Gości o zbliżającym się wydarzeniu. Istnieje ogólna zasada, że zaproszenia na ślub należy wręczyć z co najmniej z trzymiesięcznym wyprzedzeniem, jednak tak naprawdę wszystko zależy od charakteru przyjęcia i czasu, w jakim odbywa się impreza. Termin różni się w zależności od wielkości – jeżeli to duża uroczystość należy poinformować wszystkich ⅘ miesięcy przed – tak samo w przypadku przyjęcia w czasie świąt np. Wielkanocy, czy Bożego Narodzenia, a nawet majówki. W przypadku wesela zagranicznego czas ten zdecydowanie się wydłuża, przez wszelkie formalności. Międzynarodowe przyjęcia należy ogłaszać nawet 6 miesięcy wcześniej. Ważne, by przestrzegać wcześniej ustalonych terminów, by nie pojawiły się problemy związane z dostępnością Gości. Dlatego też warto poprosić o potwierdzenie przybycia przez kontakt telefoniczny. Pozwoli to na bezproblemowe potwierdzenie liczby gości na weselu i rozplanowanie miejsc przy stołach.

Druk czy pismo ręczne?

Częstym dylematem okazuje się również wybór między w całości wydrukowanymi zaproszeniami i tymi pisanymi ręcznie. Podpowiadamy, że wypełnienie zaproszenia ręcznie jest zdecydowanie najbardziej eleganckim sposobem. Możecie zrobić to sami lub zlecić to zadanie osobie, która profesjonalnie zajmuje się kaligrafią. Zapewniamy, że Goście będą zachwyceni, odbierając kartkę, w której widoczne są starania.

Zapraszanie Gości na ślub to piękne momenty zjednoczenia, dzielenia się radością i wzruszeń. Zwracając uwagę na reguły i zasady, które wymieniliśmy, możecie być pewni, że cała procedura przebiegnie pomyślnie, a wszyscy Goście z radością przyjmą wesołe nowiny.

One Comment

  • Przytulniej

    Wchodziłem na tę stronę z nadzieją, że uda mi się znaleźć prawdziwe i konkretne informacje, a nie stek bzdur pisanych dla wyszukiwarki. Nie zawiodłem się!!! Pozdrawiam 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.