Organizacja wesela

Urlop okolicznościowy ślub – komu się należy?

Przygotowanie ślubu i przyjęcia weselnego wymaga odpowiednich nakładów czasu. Sprawdź więc, od czego zacząć planowanie tego wyjątkowego dnia! Nie da się ukryć, że wiele usług należy zarezerwować z odpowiednim wyprzedzeniem, ale też zapewnić sobie odpowiednią przestrzeń na przygotowanie się do tych chwil. Na pewno przyszłej Parze Młodej przyda się jakiś urlop. W dzisiejszym artykule przybliżymy kwestię urlopu okolicznościowego na ślub – komu on przysługuje? Ile trwa? Może z niego skorzystać tylko Para Młoda, czy może też goście? Wszystko to wyjaśniamy poniżej.

Fot. Unsplash

Śluby i wesela najczęściej odbywają się w weekendy – jednak dla niektórych gości dojazd na miejsce wymaga pokonania dziesiątek, a nawet setek kilometrów. W związku z tym, muszą oni wyjechać co najmniej dzień wcześniej. Podobna sytuacja ma miejsce, gdy narzeczeni decydują się na organizację ślubu za granicą. Finał jest taki, że w obu sytuacjach trzeba skorzystać z urlopu. I tutaj właśnie pojawia się pytanie, kto może skorzystać z urlopu okolicznościowego na ślub? Z powodzeniem zrobią to sami bohaterowie wydarzenia, ale czy ktoś jeszcze? Jako, że urlop okolicznościowy jest płatnym urlopem pracowniczym, którzy przysługuje pracownikom z okazji ważnych wydarzeń życiowych (np. właśnie ślub czy pogrzeb), można mniemać, że wniosek o niego mogą złożyć przynajmniej jeszcze rodzice nowożeńców. Warto także przy tym pamiętać, że urlop okolicznościowy nie wlicza się do całościowej puli dni urlopowych. Pracodawca ma obowiązek udzielić pracownikowi zgody na taki urlop, niezależnie czy jest to ślub kościelny, cywilny czy konkordatowy.

Fot. Unsplash

Urlop okolicznościowy na własny ślub

Ślub to jeden z najważniejszych dni, dlatego nikogo nie dziwią wielomiesięczne przygotowania i dbanie o nawet najmniejsze detale tego wydarzenia. W samym dniu ślubu od samego rana coś się dzieje – Panna Młoda idzie do fryzjera, wykonuje makijaż ślubny, Pan Młody również szykuje się do tej ważnej uroczystości. Muszą mieć oni wolne, aby jak najlepiej przygotować się na całą ceremonię oraz wielogodzinną zabawę do białego rana. Zarówno Pannie Młodej, jak i Panu Młodemu przysługują dwa dni urlopu okolicznościowego ze względu na ślub.

Fot. Unsplash

Urlop okolicznościowy na ślub dziecka

Oczywiste jest, że ślub to także ogromne przeżycie dla rodziców Pary Młodej (sprawdź przy okazji, jaki prezent podarować rodzicom na ślubie). Im także przysługuje prawo do wzięcia urlopu okolicznościowego. O ile jednak sama Para Młoda może liczyć na dwa dni takiego urlopu, o tyle jednak rodzice mogą wykorzystać tylko jeden dzień. Zawsze to jednak coś!

Fot. Unsplash

Urlop okolicznościowy na ślub brata lub siostry

Polskie prawo pracy tak naprawdę pozwala na urlop okolicznościowy z okazji ślubu tylko samej Parze Młodej i jej rodzicom. Niestety, rodzeństwu pary nie przysługuje taka możliwość i zamiast urlopu okolicznościowego, mogą oni skorzystać z klasycznego urlopu wypoczynkowego. To bardzo ważne i należy o tym pamiętać, że urlop okolicznościowy – ślub możliwy jest tylko ze względu na własny ślub lub swojego dziecka. Pozostałe osoby – jeśli mają taką potrzebę – mogą skorzystać z urlopu wypoczynkowego.

Fot. Unsplash

Urlop okolicznościowy na ślub – kiedy wykorzystać?

Narzeczeni i rodzice, którym przysługuje prawo do skorzystania z urlopu okolicznościowego, często zastanawiają się jednak, kiedy go wykorzystać. Jako, że sam ślub ma miejsce zazwyczaj w weekend, to co wtedy – czy urlop ten przepada? I tutaj mamy bardzo dobrą wiadomość – przepisy nie określają jasno, kiedy dokładnie powinno się wykorzystać urlop okolicznościowy z okazji ślubu. Nie musisz więc wykorzystywać go w samym dniu ceremonii, ale przed nią lub nawet po niej. Ważne jest jednak to, by wolne było związane w jakiś sposób z tym wydarzeniem. Przykładowo, jeśli Panna Młoda będzie potrzebowała wolnego, by wybrać się na przymiarki sukni ślubnej, to śmiało może wykorzystać jeden z dni urlopu okolicznościowego. Podobnie też jest z rodzicami. Jeśli potrzebują oni wolnego, by na przykład towarzyszyć swoim dzieciom podczas dostarczania zaproszeń ślubnych, to nie ma problemu – w taki sposób także mogą wykorzystać przysługujący im jeden dzień wolnego.

Mamy nadzieję, że dzisiejszy artykuł dokładnie wyjaśnił, jak wygląda kwestia urlopu okolicznościowego z okazji ślubu. Teraz już, gdy usłyszysz pytanie, ile dni urlopu przysługuje Parze Młodej, lub urlop okolicznościowy na ślub dziecka – kiedy wykorzystać, to bez problemu udzielisz odpowiedzi!

Fot. Unsplash