Miejsce na wesele,  Organizacja wesela

Ślub za granicą – organizacja, dokumenty

Pary Młode nierzadko decydują się na organizację ślubu za granicą. Powody są różne – może to być m.in. jakieś sentymentalne dla nich miejsce lub fakt, że partner lub partnerka pochodzą właśnie z zagranicy. Ślub w innym kraju to znakomity pomysł – zwłaszcza dla osób, które cenią nietypowe, klimatyczne miejsca. Możliwości jest naprawdę wiele i już w Europie można z powodzeniem znaleźć takie przestrzenie na ślub wesele, które zachwycą wszystkich gości! W dzisiejszym artykule podpowiemy, jak zorganizować ślub za granicą.

Fot. Unsplash

Ślub za granicą

Jeszcze jakiś czas temu funkcjonowało w naszej kulturze takie przeświadczenie, że ślub i wesele powinno się organizować w miejscowości, z której pochodzi Panna Młoda. Ten trend jednak sukcesywnie ulega zmianom i Pary Młode odważne są w wyborze zupełnie innych, nawet bardzo oddalonych miejsc na organizację ślubu. Wybierają oni takie przestrzenie, które pozwolą na przeżycie tych wyjątkowych chwil w niecodziennej oprawie. Dużą popularnością cieszą się obiekty weselne w górach, miejsca na wesele nad morzem czy domy weselne nad jeziorem. Możliwości jest naprawdę wiele! Niemniej jednak część par wybiera także miejsca na ślub za granicą. To świetna alternatywa dla podróżników oraz par, które nade wszystko cenią wszystko to, co wyjątkowe i klimatyczne. Patrząc na zdjęcia par, które zorganizowały ślub za granicą, trudno jest się nie zachwycić. Malownicze krajobrazy, gwarancja dobrej pogody – to tylko namiastka zalet!

Fot. Unsplash

Gdzie zorganizować ślub za granicą?

Miejsc na organizację ślubu za granicą jest wiele. Z pewnością więc każda, nawet najbardziej wymagająca Para, jest w stanie odnaleźć najlepszą, wymarzoną przestrzeń. W Europie Pary Młode najczęściej wybierają Włochy, Francję, Grecję, Chorwację oraz Islandię. Które dokładnie miasta cieszą się największą popularnością? Zdecydowanie są to stolice – Rzym oraz oczywiście Paryż jako miasto miłości. Pary równie często wybierają także Wenecję, wspaniałą Toskanię, w której można zorganizować przepiękne wesele w plenerze, wyspy greckie na czele z Korfu i Santorini, a także wybrzeże Chorwacji z miastami takimi jak Dubrownik, Trogir czy Szybenik. To oczywiście tylko namiastka! Niektóre Pary Młode wybierają także miejsca poza granicami Europy. To m.in. Filipiny, Bali, Hawaje, Dominikana czy Zanzibar. Przecież ślub i wesele na plaży, pod palmami brzmi doskonale, prawda?

Fot. Unsplash

Ślub za granicą – formalności

Niezależnie od decyzji Pary czy chcą zorganizować wesele w mieście, czy na wsi, to wszelkie formalności wyglądają tak samo. Jak więc zorganizować ślub za granicą i przy tym uniknąć stresu? Ślub kościelny za granicą może się odbyć tylko wtedy, gdy Para uzyskać specjalną zgodę od proboszcza ze swojej parafii na przystąpienie do sakramentu ślubu poza parafią. Należy także – jak w przypadku standardowego ślubu kościelnego w Polsce – odbyć nauki przedmałżeńskie. Na szczęście mogą one odbyć się w trybie weekendowym, nieco przyspieszonym, jeśli zależy Parze na czasie. Poza tym, należy poszukać księdza za granicą, który zgodzi się udzielić ślubu.

Fot. Unsplash

Ślub cywilny za granicą – formalności to kolejny, konieczny do rozwinięcia temat. Taka ceremonia nie może odbyć się bez przedstawiciela Urzędu Stanu Cywilnego – należy więc zadbać o obecność polskiego konsula lub znaleźć lokalnego urzędnika stanu cywilnego. Niezbędne jest również uzyskanie zaświadczenia o zdolności prawnej do zawarcia związku małżeńskiego poza granicami Polski. Konieczne jest także przetłumaczenie wszystkich dokumentów. Organizacja ślubu za granicą wymaga więc odpowiedniego, około dwumiesięcznego wyprzedzenia.

Jak zorganizować ślub za granicą?

Wiemy już, jak wygląda ślub za granicą – dokumenty, ale jak podejść do sprawy czysto organizacyjnie? Przede wszystkim musi powstać lista gości weselnych. Wiedząc już, ilu uczestników wydarzenia przybędzie na miejsce, trzeba zastanowić się nad transportem gości. To ważne pytanie czy Para jest w stanie zapewnić rodzinie i przyjaciołom transport, czy może jednak pozostawia w ich rękach tę kwestię. Pozostałe rozterki są niemal identyczne do tych, które towarzyszą Parze podczas organizacji ślubu i wesela w Polsce – jak znaleźć salę? Jakie menu weselne wybrać? Zdecydować się na zespół muzyczny na wesele czy na DJ-a? Pytań tych jest sporo, jednak wierzymy, że kierując się intuicją, każda Para jest w stanie zorganizować najpiękniejsze przyjęcie, które zapamiętają na długie lata!

Fot. Unsplash