Dekoracje weselne,  Ekonomiczne wesele,  Miejsce na wesele,  Organizacja wesela,  Sala weselna

Wesele rustykalne – jak je przygotować?

W ostatnich latach pojawiło się zjawisko „powracania na łono natury”. Trend ten widać w branży ślubnej jako wesele w stylu rustykalnym. Czy jest wesele rustykalne? Czym się charakteryzuje? Jak je przygotować?

Ślub i późniejsze wesele to idealne okazja do tego, aby ukazać rodzinie i przyjaciołom nie tylko naszą miłość, ale także wizję na życie. To jedno z niewielu wydarzeń, podczas którego możemy głęboko zastanowić się, przygotować, a następnie zademonstrować światu nasz gust i upodobania.

Wesele jest imprezą, która musi być bardzo dobrze zaplanowana, a jednocześnie uniwersalna dla gości, którzy mają często skrajne oczekiwania. Każdy posiada swoje upodobania i przyzwyczajenia, ale należy pamiętać, że podczas wesela najważniejsi są nowożeńcy. Liczy się to, co im się podoba. Wesele jest doskonałą okazją do tego, aby spełnić swoje marzenia.

Podczas ślubu możemy wcielić się w rolę księżniczki w pięknej, rozłożystej sukni. Coraz częściej jednak wygrywa wizja ukazująca Pannę Młodą jako Panią Wiosnę. Sala weselna staje się wtedy tłem do uroczystości opartej o naturalne rozwiązania. Tym właśnie jest wesele rustykalne. 

Czym jest wesele rustykalne?

Wesele rustykalne pozwala nam zapomnieć o codziennym pośpiechu życia. Jest opozycją dla ciągłego rozrastania się miast, a także panującego w nich stresu i hałasu. Młoda Para dąży do tego, aby wśród gości panowała swojska, swobodna atmosfera. Wybierane jest miejsce oferujące dużą swobodę poruszania się, gdzie panuje cisza i spokój. Sala weselne często położona jest w otoczeniu lasów lub pięknych polskich pól.

Gdzie zorganizować wesele rustykalne?

Wesele rustykalne można powiązać z wsią. Nie oznacza to jednak, że taka uroczystość koniecznie musi odbyć się w małych mieścinach. Często na obrzeżach dużych miast można znaleźć pensjonaty, zajazdy oraz karczmy, które posiadają własną historię i niebanalny klimat. Są to często kameralne, małe budynki zdobione strzechą i ogrodzone drewnianymi płotami. W okolicy często można spotkać stare spichlerze, młyny lub stajnie.

Wiele z tego typu miejsc cechuje się agroturystyką. Takim przykładem może być chociażby Rancho Colorado położone między Wielkopolską a Pojezierzem Lubuskim. Kompleks znajduje się na skraju malowniczego lasu. Ogromną zaletą jest znajdująca się na terenie obiektu stadnina koni i liczne zagrody dla zwierząt gospodarczych. To jedno z niewielu miejsc, gdzie wciąż można poczuć ducha prawdziwej wsi, a jednocześnie nie stracić na wygodzie i nowoczesnych rozwiązaniach technicznych.

Sale weselne w stylu rustykalnym często posiadają drewniane filary lub belki pod sufitem. Warto, aby posiadały duże okna. Pozwala to bazować na naturalnym oświetleniu i pięknych widokach. Można zdecydować się również na domy weselne stylizowane na dawne lata. Ciekawym miejscem jest zabytkowy Pałac i Folwark Galiny. Renesansowa pozostałość ziemska po rodzinie baronów składa się z kilku budynków z czerwonej cegły. Oferuje ponad 300 hektarów, na których znajdują się mazurskie stawy, lasy i łąki.

Dekoracje sali weselnej w stylu rustykalnym

Podstawą wesele rustykalnego jest okoliczna przyroda. Warto wybrać miejsce, które posiada duży ogród. Ustawione w nim świecie i lampiony tworzą po zmroku wyjątkową, romantyczną atmosferę. Można zaplanować wesele w konkretnym stylu regionalnym, np. łowieckim, krakowskim czy rzeszowskim. Termin „rustykalny” wcale jednak nie oznacza dosłownie „ludowy”. Możne odnosić się do bardziej ogólnej koncepcji, w której wykorzystuje się surowe lub bielone drewno, wiklinę, miedź, kamienie i szkło. Nie brakuje również dodatków wykonanych z koronki. Wiele detali do udekorowania sali weselnej wykonuje się ręcznie, tak samo jak wieki temu robiły nasze babki.

Wesele rustykalne daje ogromne możliwości dekoracyjne. Jest również stosunkowo niedrogą koncepcją, ponieważ pozwala wykorzystać znalezione w lesie czy na łąkach kwiaty i pachnące gałązki. Salę weselną można udekorować na różne sposoby. W internecie można znaleźć wiele pomysłów wykonania samodzielnego wianków, bukietów i świeczników. Wesele w stylu rustykalnym jest jedyne w swoim rodzaju, a czas poświęcony na przygotowania staje się już elementem świętowania zaślubin.