Data ślubu,  Miejsce na wesele,  Organizacja wesela,  Usługi weselne

Jak zorganizować wesele w plenerze?

Zbliżająca się wielkimi krokami wiosna sprawia, że coraz chętniej spędzamy czas na świeżym powietrzu. Po długim okresie zimy tym bardziej doceniamy niesamowity urok zazielenionych łąk i bujnych lasów. Piękną scenerię dopełnia wysoka temperatura oraz kwieciste zapachy. Wiele Młodych Par planując z wyprzedzeniem datę ślubu, przykłada wielką wagę do pogody, która może towarzyszyć im w tym niezwykłym dniu. Wiosna, lato oraz wczesna jesień mogą nam zaoferować przyjemną atmosferę, która zachęca od organizacji uroczystości poza murami sali weselnej.

Dlaczego warto zorganizować ślub w plenerze?

Trend organizowania ślubu i wesela w plenerze przybył do Polski ze Stanów Zjednoczonych. W ostatnich latach moda ta zaczęła cieszyć się rosnącym zainteresowaniem, a jeszcze niedawno mogliśmy tą wyjątkową formę świętowania oglądać wyłącznie na filmach. Obecnie bardzo dużo jest obiektów weselnych, które posiadają w swojej ofercie właśnie uroczystość w plenerze. Domy weselne, pałace, zamki czy hotele często posiadają piękne ogrody, które udostępniają w tym wyjątkowym dniu Młodej Parze.

Wesele w plenerze zapewnia niesamowite doznania wizualne i zapachowe. Posiada także mniej formalny klimat, dlatego często decydują się na taką formą nowoczesne małżeństwa, którym zależy na przyjacielskiej atmosferze. Dzięki dużej, otwartej przestrzeni ogrodu, polany, lasu czy łąki, goście mogą czuć się swobodnie. Podczas uroczystości tłem staje się okoliczna przyroda. Stare i rozłożyste drzewa dają cień przed upalnym słońcem. Na gałęziach można zawiesić różne dekoracje, serca, wstęgi i lampiony, co jest nie tylko sporą oszczędnością, ale wygląda uroczo.

Podczas wesela w plenerze, Młoda Para wkracza na nową drogę życia po czerwonym dywanie, mając dookoła najpiękniejsza krajobrazy gór, morza lub jezior. To zdecydowanie robi wrażenie oraz zapada w pamięci na ługiem lata. Również malownicza okolica jest dużym atutem dla fotografii ślubnej.

Ślub w plenerze – od czego zacząć?

Ceremonia w plenerze dotyczy ślubu cywilnego. Aby móc go zorganizować należy w pierwszej kolejności uzgodnić to z kierownikiem urzędu stanu cywilnego. Przyszłe małżeństwa chcące wziąć ślub w plenerze, a nie w budynku urzędu, muszą złożyć podanie określając konkretne miejsce ceremonii. Konieczne jest także umieszczenie odpowiedniej opłaty.

W przypadku ślubu kościelnego dużo ciężej jest opuścić mury kościoła. Niektórzy duchowni uważają jednak, że możliwy jest ślub w ogrodzie wokół świątyni. Wszystko zależy od interpretacji zasad kościelnych.

O czym należy pamiętać, organizując wesele w plenerze?

Ślub w plenerze może być o wiele tańszy od przysięgi składanej w kościele. Koszt przyjęcia weselnego może jednak okazać się o wiele wyższy niż uroczystość na sali weselnej. Powodem tego jest konieczność wynajmu namiotu eventowego lub podestu. Na rynku funkcjonują liczne firmy oferujące kompleksowy wynajem tego typu obiektów. Namioty posiadają solidny parkiet, stylowe żyrandole oraz możliwość dogrzania wnętrza. Są także wodoodporne, więc nie musimy martwić się deszczem.

Często istnieje możliwość wypożyczenia stołów i krzeseł z lokalu. Jeżeli jednak nie ma takiej możliwości, trzeba skorzystać z usług firmy zewnętrznej. Oprócz stołów i krzeseł konieczne wtedy jest zapewnienie zastaw stołowych, obrusów i pokrowców na krzesła. Gdy planujemy tego typu uroczystość, warto wziąć pod uwagę możliwość pogorszenia się pogody. Szczególnie po zmroku temperatura można znacząco się obniżyć. Wiele obiektów weselnych daje więc możliwość przeniesienia przyjęcia pod dach, dzięki czemu nagły deszcz nie zepsuje zabawy weselnikom.

Najczęstszą formą, na jaką decydują się Młode Pary, jest ślub w ogrodzie obiektu, po czym przejście gości na salę weselną. To doskonałe rozwiązanie, gdy wybieramy obiekt znajdujący się w otoczeniu przyrody lub posiadający własny ogród. Nie tracimy wtedy czasu na przejście z jednego punktu do drugiego. Nawet gdy zależy nam na ślubie nad brzegiem morza, wygodniej jest zdecydować się na wesele w hotelu położonym od plaży zaledwie kilkaset metrów.

Wesele we własnym ogrodzie

Wiele osób marzy o tym, aby przeprowadzić uroczystość ślubną u siebie w domu. Pozwala to znacznie obniżyć koszty, ponieważ pomija się konieczność wynajmu sali weselnej. Tego typu przyjęcia są jednak możliwe, jeśli planujemy celebrować ten dzień w gronie najbliższej rodziny i przyjaciół. Dużym atutem takiego rozwiązania jest to, że można zamówić firmę cateringową lub samodzielnie przygotować większość z dań, przekąsek, ciast i sałatek.

Ślub we własnym ogrodzie musi jednak spełniać pewne warunki. Konieczne jest zapewnienie ciepłej i ziemnej wody oraz miejsca dla obsługi. Teren ogrodu musi więc być odpowiednio duży, jeśli chcemy w nim ustawić namiot eventowy. Firmy wynajmujące wcześniej przeprowadzają więc mierzenie terenu i badanie równości powierzchni. W zależności na ile osób będzie wesele, ustawia się odpowiednio duże namioty. Na 100 osób idealny namiot wynosi 10×25 m.

Wesela w plenerze to świetne rozwiązanie dla dzieci. Mali goście najlepiej odnajdują się na swobodnym terenie, gdzie mogą do woli biegać. Obiekty weselne zapewniają atrakcje dla dzieci, place zabaw, dmucharce i zajęcia z animatorem. Rodzice natomiast mogą mieć stale swoje pociechy na oku.

Wesele w plenerze daje duże możliwości organizacyjne i dekoracyjne. Zależnie od wizji Młodej Pary, można dostosowywać naturalne otoczenie do swoich potrzeb. Wolna przestrzeń pozwala ustawiać dodatkowe dekoracje, stoliki i leżaki. Ślub w plenerze może być zarówno bardzo uroczysty, jak i posiadać rodzinny klimat. Warto pamiętać, aby wcześniej poinformować gości o tym, że jaką formę będzie miało wesele. Pozwoli to im dobrać odnowieniu strój i obuwie. Wysokie obcasy na trafie nie sprawdzają się bowiem najlepiej. Wesele w plenerze pozwala także na naturalne wplatanie atrakcji dodatkowych, takich jak fajerwerki, animacje, grille i ogniska.