Bez kategorii

Zmiana nazwiska po ślubie. Ile mamy czasu na wymianę dokumentów?

Okres przygotowań ślubnych jest dość intensywnym czasem. Liczba formalności i decyzji, które należy podjąć, niejednej parze spędza sen z powiek. By nieco odciążyć przyszłych Nowożeńców, stworzyliśmy poradnik na temat tego, od czego warto zacząć planowanie ślubu, żeby ze wszystkim zdążyć. Okazuje się jednak, że wraz z dniem ślubu i weselem wszystkie sprawy, które należy załatwić, nie znikają niczym za dotknięciem czarodziejskiej różdżki. Na ich miejsce przychodzą kolejne, na szczęście już ostatnie formalności. Niemniej jednak, należy poświęcić im trochę czasu. Jedną z takich kwestii jest wymian dokumentów, jeśli jeden z małżonków decyduje się na zmianę nazwiska. Ile mamy czasu na wymianę dokumentów? Gdzie się zgłosić? Co jeszcze – poza dowodem – należy wymienić? Na wszystkie te pytania odpowiadamy z owym artykule!

Fot. Unsplash

Zmiana nazwiska po ślubie

Zawarcie związku małżeńskiego wiąże się nie tylko ze zmianą stanu cywilnego, ale i najczęściej też ze zmianą nazwiska. Decyzję o tym należy podjąć przed podpisaniem aktu małżeństwa. Choć przyjęło się, że to najczęściej Panny Młode przybierają nazwisko swojego męża, to jednak możliwości jest więcej. Każdy z małżonków może na przykład pozostać przy swoim nazwisku rodowym. Może także połączyć oba nazwiska, w rezultacie czego zarówno Panna Młoda, jak i Pan Młody będą nosić nazwiska dwuczłonowe. Ponadto, Pan Młody również może przyjąć nazwisko swojej małżonki – zmiana ta nie jest zarezerwowana wyłącznie dla kobiet. Nowożeńcy muszą także zdecydować, które nazwisko będą nosiły ich potencjalne dzieci. Wszystko oczywiście zależy od indywidualnych preferencji. Należy jednak pamiętać, by decyzję podjąć wcześniej, ponieważ w momencie podpisywania dokumentów w towarzystwie przedstawiciela Urzędu Stanu Cywilnego, potwierdza się swoją decyzję. No dobrze, uznajmy więc, że któryś z Nowożeńców decyduje się na zmianę nazwiska – co w takiej sytuacji? Jak dokładnie wygląda zmiana nazwiska po ślubie oraz wymiana dokumentów po ślubie?

Fot. Unsplash

Wymiana dokumentów po ślubie

Gdy emocje po hucznym weselu już opadną, można się zabrać za wymianę wszystkich dokumentów. Niestety, będzie tego sporo. Trzeba pamiętać też o tym, że aby zgłosić zmianę danych, Nowożeńcy muszą posiadać dokument potwierdzający zmianę nazwiska w postaci odpisu skróconego aktu małżeństwa. Zmiana dokumentów po ślubie obejmuje zarówno dowód osobisty, paszport, prawo jazdy, jak i dowód rejestracyjny. Sporo tego, prawda? Ale niestety to jeszcze nie wszystko. O zmianie nazwiska należy poinformować także pracodawcę albo fiskusa, a po otrzymaniu nowych dokumentów, trzeba podać ich nowe numery seryjne, aby wszystkie dokumenty (w tym umowy w pracy) zgadzały się ze stanem rzeczywistym. Jeśli na przykład małżonek zmieniający nazwisko prowadzi własną działalność gospodarczą i jest płatnikiem VAT, to musi poinformować także Urząd Skarbowy oraz Zakład Ubezpieczeń Społecznych.

Fot. Unsplash

Zmiana dowodu po ślubie

Dowód osobisty jest najważniejszym dokumentem tożsamości w kraju. Dlatego też nie ma co ukrywać, zmiana dowodu po ślubie musi zostać dokonana. Nowożeńcy mają na to określony czas, a dokładnie 3 miesiące od momentu zmiany danych. Wniosek można złożyć na kilka sposobów – osobiście w Urzędzie lub za pomocą profilu zaufanego. Szczególnie polecamy tę drugą opcję – pozwala zaoszczędzić sporo czasu. Na nowy dowód osobisty czeka się około 30 dni, a sam dokument wydawany jest nieodpłatnie. Poza dowodem, należy również wymienić prawo jazdy oraz dowód rejestracyjny. Na to Nowożeńcy mają 30 dni od momentu otrzymania nowego dowodu osobistego. Za te dwa dokumenty należy jednak uiścić opłatę. Nowe nazwisko musi się znaleźć również w paszporcie – na szczęście jednak w przypadku tego dokumentu Para Młoda ma więcej czasu – aż 60 dni – oraz także musi uiścić z tego tytułu opłatę.

Fot. Unsplash

Gdzie zgłosić zmianę nazwiska po ślubie?

Zmiana prawa jazdy po ślubie lub zmiana nazwiska po ślubie w pracy wydaje się oczywista. Jednak poinformować o tym fakcie należy również inne podmioty. Przede wszystkim, trzeba pamiętać również o bankach oraz dostawcach mediów i wszelkich usług, takich jak chociażby Internet, telewizja, czy o operatorach sieci komórkowych. Nowe nazwisko musi znaleźć się również na uczelniach, w bibliotekach, u ubezpieczycieli, w przychodniach oraz we wszelkich instytucjach, które udzielają świadczeń. Dodatkowo, Nowożeńcy, którzy posiadają nieruchomości, mają obowiązek udać się także do sądu i zgłosić zmianę nazwiska w Wydziale Ksiąg Wieczystych.

Fot. Unsplash

Mamy nadzieję, że dzisiejszy artykuł pomógł w uporządkowaniu wszelkich formalności związanych ze zmianą nazwiska po ślubie. Jest ich sporo, jednak im szybciej dokonacie zmiany dokumentów, tym oczywiście lepiej!