Finanse ślubne,  Organizacja wesela,  Poprawiny,  Usługi weselne

Alkohol na wesele – ile i jaki kupić?

Mimo stale zmieniających się trendów weselnych jeden element jest stałym Gościem każdej imprezy. Często uczestnicy wesel nie wyobrażają sobie bez niego zabawy, a Pary Młode uznają go za najważniejszy punkt przy organizacji udanego przyjęcia zaraz obok sprawdzonego jedzenia. Mowa tu oczywiście o alkoholu.

Choć coraz więcej przyszłych nowożeńców odchodzi od standardowego planu wesela skropionego trunkami, imprezy z dużą ilością napoi nadal zdobywają najwyższe miejsca w rankingach popularności. Alkohol na wesele to również często niemała zagwozdka dla organizatorów. Stają oni przed podstawowym, choć trudnym pytaniem – czy na pewno wszystkiego wystarczy, ile alkoholu na wesele powinno się kupować, jak liczyć wódkę na wesele oraz jaki alkohol na wesele? Właśnie dlatego przygotowaliśmy dla Was poradnik, który rozwieje wszelkie wątpliwości.

Jaki alkohol na wesele?

Rozważania na temat ilości alkoholu należy rozpocząć od wskazania jego rodzaju. Mimo że każde wesele rządzi się swoimi prawami, to istnieje parę porad i zasad, których przestrzeganie zagwarantuje sukces. Najważniejsze jest, by dobrać trunki zgodnie z preferencjami Gości. Jeżeli wiecie, że Wasi Goście są fanami różnorodnych nalewek, to warto zainwestować w dobrej jakości mikstury. Jeżeli mowa o jakości – nie oszczędzajcie na alkoholu. Kupcie sprawdzony trunek, który da Wam pewność, że Goście nie będą się zastanawiali czy na pewno bezpiecznie jest go pić. Co więcej, nie każda hurtownia przyjmuje zwroty nadwyżek, więc jeżeli Gościom nie posmakuje słabej jakości alkohol, możecie narazić się na dodatkowe straty pieniężne.

Co koniecznie musi znaleźć się na stołach?

Zgodnie z tradycją Pary Młode muszą pamiętać o klasycznej, białej wódce. Toasty, przyśpiewki, zabawy, zapoznania – wszystko na weselach dzieje się w towarzystwie tego trunku. To podstawa każdej imprezy i nie może go zabraknąć. Wybór wódki to niemałe wyzwanie, jednak wiedząc, czego szukacie, możecie łatwo ograniczyć opcje wyboru. Na rynku znaleźć można wódki idealnie skrojone pod okazje takie jak Bocian, czy Gorzko. Na tradycjonalistów czekają trunki nawiązujące do historii – Pan Tadeusz lub Soplica, a jeżeli szukacie napojów, które będą dekoracją na stołach, to świetnym wyborem będzie na przykład Ogiński, czy Palace, które dodadzą elegancji swoimi dopracowanymi butelkami.

Organizatorzy muszą być jednak świadomi, że liczy się różnorodność. Nie każdemu uśmiecha się picie pełnych kieliszków do samego rana. Przy organizacji wesela należy zadbać o każdego Gościa, więc zakupienie jedynie wódki nie będzie dobrym pomysłem. Nie może zabraknąć wytrawnych lub półwytrawnych win białych i czerwonych, które zdobywają serca młodszego pokolenia. Co więcej, znajdą się na pewno również wielbiciele innych kolorowych alkoholi takich jak whisky, gin czy rum, a nawet domowej roboty bimber. W takim wypadku świetnie sprawdzą się osobne stoły z trunkami w typie wiejskiego stołu lub drink bark, który pozwoli każdemu poczęstować się ulubionym alkoholem.

Ile alkoholu na wesele?

Przechodząc na najtrudniejszego pytania, należy zastanowić się, od czego uzależnić decyzję o ilości alkoholu na wesele. Najłatwiej rozpocząć od ilości Gości. Musicie rozważyć, kto pojawi się na weselu, a przede wszystkim ilu Gości jest niepijących. Mogą to być dzieci, kobiety w ciąży, czy też abstynenci. W taki sposób Wasza lista uczestników zmniejszy się i pozwoli Wam uniknąć niepotrzebnych kosztów w razie niewykorzystania dużej ilości butelek. W momencie, kiedy uzyskacie okrojoną listę Gości pijących, możecie ze spokojem ustalić, ile tak naprawdę potrzebujecie alkoholu. Skupiając się na najpopularniejszym trunku – jak liczyć wódkę na wesele?

W Polskiej tradycji przyjęło się, że na każdego pijącego Gościa powinno przypadać pół litra wódki. Oznacza to, że organizując wesele na 100 osób, warto zaopatrzyć się w 50 litrów, czyli 100 butelek o pojemności 0,5 litra, w przypadku przyjęcia na 150 osób – 75 litrów, co równa się 150 butelkom 0,5 litrowych i tak dalej. W ten sposób uzyskacie pewność, że podczas wesela nie zabraknie ani kropli. Co w przypadku organizacji poprawin? Zazwyczaj poprawiny cechują się większym spokojem i ograniczeniami w piciu. Dlatego powinniście kupić dodatkowo po 0,25 litra wódki na każdego Gościa poprawin.

Jeżeli chodzi o inne trunki np. wino – jeżeli towarzyszy ono wódce należy zapewnić Gości, że na każdą parę przypadnie jedna butelka. A co z powitalnym szampanem? Przyjmuje się, że podczas powitania każdy Gość kosztuje symboliczną ilość napoju, dlatego właśnie wystarczy jedna butelka na nawet 7 osób. Jeżeli Wasi Goście są fanami piwa, warto zakupić dużą beczkę z nalewakiem, która pomieści około litra napoju na osobę.

Dlaczego warto przeliczać alkohol na wesele?

Organizacja przyjęcia wiąże się z dużymi kosztami, a alkohol może okazać się jednym z większych wydatków. Dokładna kalkulacja jego ilości pozwoli Wam uniknąć zbędnego przepłacania na dodatkowe butelki, które mogą okazać się zbędne. Co więcej, skrzętne rachunki mogą też uratować Was od wpadki, jaką jest wyczerpanie się zapasów podczas zabawy. Jeżeli zastosujecie nasze podstawowe porady, zapewniamy, że pragnienie Gości zostanie w pełni zaspokojone, a Wasz budżet nie ucierpi.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *