Finanse ślubne,  Organizacja wesela,  Zaproszenia ślubne

Lista gości weselnych – kogo zaprosić na ślub i wesele?

Ślub i wesele to bardzo ważne wydarzenia w życiu każdej pary. Warto więc te cudowne chwile celebrować w gronie najbliższych – zarówno wśród przyjaciół, jak i członków rodziny. Lista gości weselnych zależy jednak od kilku fundamentalnych kwestii, takich jak chociażby zaplanowany budżet. Jak więc wypracować złoty środek oraz kogo zaprosić na ślub i wesele? Na te i inne pytania odpowiadamy w dzisiejszym artykule.

Fot. Unsplash

Zasady tworzenia listy gości na wesele

Jeszcze do niedawna śluby i przyjęcia weselne niemal zawsze były hucznymi imprezami, na które zapraszało się setki gości. I trzeba przyznać, chyba wszyscy jako dzieci marzyliśmy o tak dużym weselu, w którym wezmą udział wszyscy członkowie naszych rodzin, przyjaciele czy znajomi. Trend ten jednak się zmienia, rzeczywistość ma się zgoła inaczej, a tworzenie listy gości na ślub i wesele wymaga nierzadko wielu kompromisów.

Przede wszystkim, należy pamiętać, że ślub i przyjęcie weselne jest wydarzeniem, w którym najważniejsza jest para. To właśnie ona musi stworzyć własną listę gości, bez żadnej presji ze strony rodziców czy rodzin. Wspominamy o tym, ponieważ nierzadko zdarza się, że rodzice Państwa Młodych próbują sugerować czy nawet wymuszać zaproszenie niektórych członków rodziny – wujków, cioć, kuzynów czy ich dzieci. Należy więc w takiej sytuacji wyznaczyć swoje granice oraz podążać za własnymi potrzebami. W propozycji rodziców nie ma oczywiście nic złego, jednak warto zapamiętać, że ludzie, którzy pojawią się na tak ważnym evencie, muszą być w jakiś sposób bliscy naszemu sercu. Jeśli więc narzeczeni zaczynają planować swój ślub, powinni wspólnie, na kartce lub w programie, stworzyć listę najbliższych im osób, z którymi utrzymują kontakt i bez których nie wyobrażają sobie tak istotnego dnia.

Fot. Unsplash

Kogo zaprosić na ślub?

Lista gości weselnych uzależniona jest od założonego budżetu na organizację ślubu oraz od indywidualnych relacji. Niemniej jednak, powinna się ona rozpocząć od rodziców, dziadków, rodzeństwa oraz rodziców chrzestnych. Dodatkowo, podczas ślubu i wesela powinni Parze Młodej towarzyszyć świadkowie oraz ewentualnie ich osoby towarzyszące. Lista gości na ślub powinna także uwzględnić wszystkie te osoby, które są nam w jakiś sposób bliskie. Może to być rodzina w postaci cioć, wujków i kuzynostwa, a także przyjaciele oraz znajomi ze studiów lub z pracy. Ślub – w zależności od wyboru – odbędzie się zapewne w Kościele, w Urzędzie Stanu Cywilnego lub w plenerze. Wszystkie te miejsca pozwalają na obecność dość dużej liczby osób. Często zdarza się tak, że osoby, z którymi para nie ma aż tak zacieśnionych relacji, zapraszane są właśnie na ślub, natomiast przyjęcie weselne zarezerwowane jest dla tych gości, którzy są najbliżsi parze.

Fot. Unsplash

Kogo zaprosić na wesele?

Skoro już wiemy, kogo zaprosić na ślub, należy przejść do kolejnej kwestii. Otóż wiele kontrowersji wywołuje także lista gości na wesele. Przyszła Para Młoda zadaje sobie wówczas pytania czy zapraszać dzieci na wesele (a jeśli tak, to jakie atrakcje zapewnić dzieciom na weselu)? Kogo zaprosić z osobami towarzyszącymi a kogo nie? Czy aby nikt na pewno się nie obrazi? Są to dość poważne dylematy, które potrafią spędzać sen z powiek. Należy trzymać się myśli, jakoby zaprosić takie osoby, wśród których czujemy się pewnie, komfortowo oraz wyjątkowo. Atmosfera panująca podczas ślubu i wesela z pewnością będzie wspominana przez wiele kolejnych lat, dlatego też należy zaprosić gości z którymi pragniemy dzielić się radością i entuzjazmem. Liczba gości weselnych zależy też od budżetu pary, więc osoby, które pominiemy podczas tworzenia listy powinny być pełne wyrozumiałości.

Fot. Unsplash

Faktem jest, że w Polsce znajduje się wiele obiektów weselnych – wśród nich są duże, eleganckie sale, jak i te kameralne, ale równie klimatyczne. Oznacza to więc, że każda para jest w stanie znaleźć najbardziej odpowiednie dla siebie miejsce, dostosowane do liczby ich gości. Nie ma więc powodów, by martwić się o to, że zbyt duża sala przytłoczy kilkunastoosobową grupę.

Ponadto, jeśli para już wie, kogo zaprosić na wesele, powinna od razu wysłać zaproszenia, a po potwierdzeniu obecności może przejść do rozważań nt. personalizacji stolików weselnych. Jest to ciekawy akcent, który wywołuje uśmiech na twarzach gości. Warto też sprawdzić, co podarować gościom za obecność na ślubie i weselu.

Fot. Unsplash