Finanse ślubne,  Muzyka,  Organizacja wesela,  Usługi weselne

ZAiKS a wesele – jaka opłata?

Na organizację ślubu i przyjęcia weselnego składa się wiele kosztów. Niektóre z nich są oczywiste, takie jak zapłata za wynajem sali weselnej czy za tort. Ale są też takie kwestie, o których niestety się zapomina. Przykładem jest opłata na rzecz ZAiKS-u, a ona także przecież wpływa na ostateczny koszt organizacji wesela. W dzisiejszym artykule pragniemy więc przybliżyć, jak dokładnie wygląda opłata ZAiKS – wesele.

Fot. Unsplash

Co to ZAiKS

ZAiKS to Związek Autorów i Kompozytorów Scenicznych. No dobrze, można więc zapytać, jak to ma się do wesela? Już tłumaczymy! Otóż podczas organizacji ważnym krokiem jest przecież zorganizowanie odpowiedniej oprawy muzycznej. Przyszła Para Młoda zastanawia się wówczas, kto będzie najbardziej odpowiedni – DJ czy zespół muzyczny na wesele? Niezależnie jednak od wyboru, kwestia ZAiKS opłata za wesele pozostaje nadal otwarta. Chodzi bowiem o to, że za odtwarzanie i wykonywanie utworów muzycznych należy dokonać opłaty na rzecz ZAiKS-u, która następnie przekazuje wynagrodzenie konkretnemu twórcy. Celem Związku Autorów i Kompozytorów Scenicznych jest więc stanie na straży ochrony praw autorskich autorów i kompozytorów.

 

Fot. Unsplash

ZAiKS a wesele

ZAiKS wesele to dość kontrowersyjna kwestia, która wciąż wzbudza wiele emocji. Z jednej strony przecież jeśli muzyka leci w tle, jak w przypadku sklepów, hoteli czy restauracji, to siłą rzeczy jest zwolniona z opłat. Tak samo jest teoretycznie w przypadku przyjęć rodzinnych i towarzyskich. Więc jak w końcu wygląda opłata ZAiKS za wesele? Otóż przyjęcie weselne rozpatrywane jest w nieco innej kategorii, niż przyjęcie towarzyskie. Te drugie można np. zorganizować w ogrodzie i tam we własnym gronie odtwarzać muzykę. Nie da się jednak ukryć, że wesele, które najczęściej organizowane jest w eleganckich salach weselnych i bankietowych, wiąże się z huczną imprezą w towarzystwie nierzadko setek gości. Jest to więc zupełnie inna kategoria eventów. Z muzyki granej na weselu przecież ktoś czerpie konkretną korzyść majątkową – DJ lub zespół muzyczny.

 

Fot. Unsplash

ZAiKS wesele – kto płaci?

W związku z powyższym może nasunąć się szereg pytań – kto powinien zapłacić ZAiKS? Para Młoda jako organizatorzy spotkania, czy może właśnie zespoły muzyczne, które przecież na odtwarzaniu i przetwarzaniu utworów zarabiają? No cóż – koszt zdecydowanie ponoszą Państwo Młodzi. I nawet jeśli to nie oni osobiście przeleją konkretną kwotę na rzecz ZAiKS-u, to z pewnością zespół, DJ lub właściciel sali weselnej obciąży ich tym właśnie kosztem.

Na początku jednak, zanim Para Młoda podejmie się opłacenia, powinna zapytać właściciela obiektu weselnego, czy nie posiada on licencji w ZAiKS-ie. To pomoże zaoszczędzić pieniądze. Warto także zapytać wybranego przez siebie DJ’a lub przedstawiciela zespołu muzycznego, po czyjej stronie pozostaje zapłacenie ZAiKS-owi. Kluczem do sukcesu jest oczywiście komunikacja – to nic złego, gdy czegoś się nie wie. Grajkowie posiadają już doświadczenie w tym zakresie, więc na pewno służą pomocą.

Fot. Unsplash

Ile kosztuje ZAiKS?

Mając więc to wszystko na względzie, nie można pominąć ważnego aspektu, którym jest ZAiKS wesele – cena. Otóż opłata, którą należy uiścić, wynosi dokładnie 10% wynagrodzenia DJ’a lub zespołu muzycznego.

Liczba kosztów i podatków związanych z organizacją wesela potrafi nieźle przytłoczyć! Należy także mieć na uwadze, że poza opłatą ZAiKS-u często Para Młoda musi także zapłacić podatek od prezentów ślubnych.

Życzymy jednak, aby te kwestie organizacyjne nie odebrały Wam radości ze zbliżającego się ślubu i wesela! Bawcie się dobrze w towarzystwie najpiękniejszej muzyki!