Organizacja wesela,  Usługi weselne

Kurs przedmałżeński – jak wygląda, ile trwa

Trudno jest zorganizować ślub i wesele bez odpowiedniego przygotowania i przede wszystkim, zaplanowania. Warto więc zorientować się, od czego zacząć organizację wesela, żeby ze wszystkim zdążyć. Wiele czasu zajmują kwestie formalne, takie jak chociażby kurs przedmałżeński. Takie nauki są niezbędne, jeśli przyszła Para Młoda decyduje się na ślub kościelny lub konkordatowy. W dzisiejszym artykule dokładnie opiszemy, na czym ten kurs przedmałżeński polega oraz ile trwa.

Fot. Unsplash

Kurs przedmałżeński – po co?

Kurs przedmałżeński czy inaczej nauki przedmałżeńskie to niezbędny element, jeśli narzeczeni decydują się na wzięcie ślubu kościelnego lub konkordatowego. Wokół kursu przedmałżeńskiego wyrosło wiele mitów, co przekłada się na to, że pary podchodzą do niego z dość dużym dystansem. Jednak czy jest to zasadne? Na czym dokładnie polegają nauki przedmałżeńskie? Przede wszystkim jest to przygotowanie do wspólnego, małżeńskiego życia. Podczas kursu przedmałżeńskiego poruszane są kwestie związane m.in. z przeszkodami w zawarciu małżeństwa, przyczynami rozpadów związków, ale także obowiązkami obu stron oraz ich prawami. Nierzadko podczas nauk przedmałżeńskich pojawiają się wszelkiego rodzaju specjaliści – mediatorzy, psychologowie czy osoby reprezentujące poradnię małżeńską. Celem jest oczywiście wspólna refleksja nad związkiemnad sposobami rozwiązywania konfliktów, radzenia ze stresem czy wychowywania potencjalnych potomków.

Wiele przyszłych Par Młodych obawia się, że podczas nauk przedmałżeńskich pojawią się niezręczne pytania o ich dotychczasowe wybory czy myśli, którymi się w życiu kierują. Świadczy o tym często wyszukiwane zapytanie: nauki przedmałżeńskie – o co pytają? Pragniemy więc uspokoić – kurs przedmałżeński nie jest szkolną kartkówką ani tym bardziej przestrzenią do oceny czyjegoś życia. Jeśli więc podczas niego pojawią się pozbawione taktu pytania, należy ten fakt od razu zgłosić, jasno zaznaczając swoje granice. Przede wszystkim to para powinna czuć się tam komfortowo – w końcu przyszła po to, by niebawem budować trwałe i szczęśliwe małżeństwo. Zawstydzające pytania czy komentarze zdecydowanie przynoszą odwrotny skutek.

Fot. Unsplash

Kurs przedmałżeński – jak wygląda?

Warto się zastanowić, jak wyglądają nauki przedmałżeńskie. Otóż w spotkaniach tych można uczestniczyć na kilka różnych sposobów. Zdecydowanie najpopularniejszym z nich są spotkania dwa razy w tygodniu, które trwają około dwóch godzin. Jeśli jednak z różnych względów parze zależy na przyspieszonym kursie, możliwe są nauki przedmałżeńskie online. Jest to przede wszystkim bardzo wygodna forma, która pozwala wziąć udział w spotkaniu z różnych zakątków kraju i świata. Kolejnym rozwiązaniem dla zapracowanej pary, która jednak ceni bezpośredni kontakt z prowadzącym, jest kurs przedmałżeński weekendowy. Ten rodzaj spotkań zakłada nawet ośmiogodzinne rozmowy, podczas których w konkretny i jasny sposób przekazywana jest wiedza. I choć spotkanie te różnią się formą, to jednak ich treść jest niezmienna. Oznacza to więc, że każde – nawet najbardziej wymagające narzeczeństwo – jest w stanie znaleźć dla siebie najbardziej korzystne rozwiązanie.

Fot. Unsplash

Kurs przedmałżeński – ile trwa?

Podczas planowania i organizacji ślubu oraz wesela bardzo dużą rolę odgrywa czas. Dlatego też w odpowiednim wyprzedzeniem należy dokonać rezerwacji sali weselnej, podpisać umowę z fotografem czy kamerzystą, a także odpowiednio wcześnie rozpocząć kurs przedmałżeński. Jaki jest więc najbardziej optymalny czas i ile dokładnie trwają nauki przedmałżeńskie? W zależności oczywiście od parafii, kursy takie odbywają się zazwyczaj co dwa/cztery miesiące. Należy więc zapisać się na nie dużo wcześniej, by ze wszystkim zdążyć. Nauki przedmałżeńskie w formie spotkań dwa razy w tygodniu potrafią trwać nawet 2 miesiące. Wszystko jednak zależne jest od księdza czy katechety, który prowadzi takie spotkania. Weekendowe nauki przedmałżeńskie są zdecydowanie bardziej skondensowane – otóż trwają tylko weekend, ale, jak zostało wcześniej napisane, nawet po osiem godzin dziennie. Wszystko więc zależy od preferencji każdej pary oraz od tego, jakim nakładem czasu ona dysponuje.

Fot. Unsplash

Kurs przedmałżeński – ile kosztuje?

Koszt nauk przedmałżeńskich zależy oczywiście od parafii, do której para się zgłosi. Zdecydowana większość z nich udziela nauk za darmo. Inne jednak wymagają opłaty od 40 do nawet 100 zł. Cena kursu przedmałżeńskiego będzie także inna w kontekście nauk online czy w weekendy- otóż wtedy potrafi ona kosztować jeszcze raz tyle, czyli maksymalnie 200 zł.

Fot. Unsplash

Podsumowując więc, jeśli przyszłej Parze Młodej zależy na odbyciu nauk przedmałżeńskich, to powinna ona udać się do wybranej parafii nawet na pół roku przed planowaną datą ślubu. Kurs ten ważny jest bezterminowo, a faktem jest, że im szybciej się on odbędzie, tym lepiej. Szczególnie, że ostatnie tygodnie przygotowań do tego ważnego dnia są bardzo intensywne. Trudno jest wówczas skupić się na tym, co prowadzący nauki chcą przekazać.